EKOLOJİ-ÇEVRE

Ekoloji’de haftadan kalan – 12 Aralık 2019 – Son 7 günün öne çıkan haberleri

6 – 12 Aralık 2019 arasında ekoloji gündeminde öne çıkan haberleri sizin için derledik.

Derleyen: Aykut Alyanak
Editör: Ramazan Durak
Video editör: Burak Necip Başar

ÇEVRE BAKANI: SANTRALLERE CEZA 1 OCAK’TA

Erdoğan’ın filtre süre uzatım yasasını vetosunun ardından bu ay içinde 13 santralin inceleneceği ve cezai işlemlere başlanabileceği açıklandı.

CHP’Lİ VEKİL: BİR YIL DAHA SÜRE VERİLEBİLİR

CHP Zonguldak vekili Deniz Yavuzyılmaz, “Santraller için süre doldu ama yasalara göre filtresiz çalışan santrallere bir yıl ek süre verilebilir” dedi.

ELBİSTAN’DAKİ ÇED RAPORUNA İPTAL

Diler Enerji’nin, Elbistan’da yapacağı termik santralin ÇED raporu yerel halkın açtığı davanın ardından mahkeme tarafından iptal edildi.

ELBİSTAN’DA KÖMÜRDEN KORKUNÇ ÜRETİM

Filtreden muafiyet süresinin uzatılmamasının ardından Elbistan Termik Santrali, santral yönetimi tarafından tam güç çalıştırılmaya başlandı.

BM İKLİM ZİRVESİ BAŞLADI

Birleşmiş Milletler İklim Konferansı (COP25) dünya liderlerinin katılımıyla İspanya’nın başkenti Madrid’de başladı. Karbon emisyonları ana gündem.

YILIN İNSANI: GRETA THUNBERG

TIME Dergisi, 16 yaşındaki İsveçli iklim aktivisti ve ‘iklim için okul grevleri’nin öncüsü Greta Thunberg’i ‘yılın insanı’ seçti.

TRUMP’TAN ‘YILIN İNSANI’ YORUMU

ABD Başkanı, “Saçmalık” yorumu yapıp yüklendi: “Sakin Greta, Sakin. Önce öfke kontrolün üzerinde çalış, sonra arkadaşınla sinemaya git.”

BREZİLYA DEVLET BAŞKANI “VELET” DEDİ

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, aktivist Greta için “velet” dedi. Greta bunun üzerine Twitter profil bilgisini güncelleyip “velet” yazdı.

BODRUM’DA YAT LİMANI PROJESİ DURDURULDU

Akdeniz fokları gibi koruma altındaki türlerin barındıran Tilkicik Koyu’nda planlanan yat limanının imar planları Kültür Bakanlığı’nca iptal edildi.

PATARA’NIN SİT DERECESİNİ DÜŞÜRMEYE İZİN YOK

Antalya 4. İdare Mahkemesi, Çevre Bakanlığı’nın Kaş’ın Patara bölgesi ve Fırnaz’ın sit derecesini düşüren kararı hakkında yürütmeyi durdurdu.

SALDA’DA REFERANDUM SONUÇLANDI

Salda Gölü kıyısındaki Kayadibi Mahallesi’nde CHP’li belediyenin göldeki tüm yetkilerini kaybettirecek referandum CHP’nin zaferiyle sonuçlandı.

AYDIN’DA ÇED SÜRECİ YENİDEN BAŞLATILMIŞ

Germencik’te 3 adet JES mahkemece durdurulmuştu. Çevre Bakanlığı’nın valilik üstünden yeni proje ile ÇED sürecini tekrar başlattığı ortaya çıktı.

PERFORMANS RAPORUNDA TÜRKİYE SINIFTA KALDI

2019 İklim Değişikliği Performans Endeksi’nde Türkiye, 60 ülkelik listede 50. sıra ile en düşük dereceye sahip ülkeler arasında yer aldı.

TÜRKİYE POLİTİKALAR AÇISINDAN DA KÖTÜ

İklim performansı en kötü ülkeler Suudi Arabistan, ABD, İran, Kuzey Kore. Politikalar açısındansa Avustralya, Türkiye ve ABD en kötü durumdaki 3 ülke.

MELEN ÇAYI’NA BÜYÜK TEHDİT

Sakarya Kocaali’de bölgeyi toksik atıklar bırakacak Kimya OSB planı var. Kansere en çok rastlanan Dilovası’nda halihazırda bir OSB bulunuyor.

BİYOKÜTLE SANTRALİNE İZİN YİNE YOK

Samsun Çarşamba Ovası’nda yapımı süren biyokütle santraline karşı davalarda çevreciler yine kazandı. Ancak inşaat kanunsuz şekilde sürüyor.

SEYŞELLER BORCUNA KARŞILIK DENİZİNİ KORUYACAK

Seyşeller ada ülkesi, Avrupa’ya olan dış borcunun bir kısmına karşılık yaklaşık Türkiye’nin yarısı kadar bir deniz sahasını korumayı kabul etti.

BULDUK BARAJI’NDA BALIK ÖLÜMLERİ

TBMM Çevre Komisyonu CHP Sözcüsü Murat Bakan, Bulduk Barajı’ndaki balık ölümlerini Meclis gündemine taşıdı, “Bu bir katliam” dedi.

İSTANBUL ORMANLARI UCUZ KURTULDU

9. İdare Mahkemesi, ormanlık araziye kurulacak 553 villa yapımına “dur” dedi. Arazi CHP İstanbul eski BB üyesi Mehmet Berke Merter ile KİPTAŞ’a ait. (Editörün notu: Ekoloji videomuzda Merter, sehven CHP İstanbul BB üyesi olarak yer almıştır. Doğrusu CHP İstanbul eski BB üyesi Merter’dir.)

Etiketler