28 Mayıs 2020, Perşembe

Ekoloji’de haftadan kalan – 28 Kasım 2019 – Son 5 günün öne çıkan haberleri

24 Kasım – 28 Kasım 2019 arasında ekoloji gündeminde öne çıkan haberleri sizin için derledik.

Derleyen: Aykut Alyanak
Editör: Ramazan Durak
Video editör: Burak Necip Başar

BURSA’DA KÖYLÜLER DİRENİYOR

Lübnanlı şirket Meyra Madencilik’in planladığı zenginleştirme tesisi ve atık barajını, Kirazlıyayla ve Barcın köylüleri ile çevreciler protesto ettiler. Basın açıklamasında, ”Bölgemiz 1. derece deprem kuşağında. Kaza halinde 3.800.000 m3 zehirli balçık Yenişehir ovasına yayılacak” denildi.

TERMİK ATIKLAR HIZLA ARTIYOR

Türkiye genelindeki kurulu gücü 100 MW ve üzeri olan tüm faal termik santrallarda 2018 yılında biriken atık miktarı 26,1 milyon tona ulaştı. Bunun 14 bin tonu tehlikeli atıklar oluşturuyor.

TÜİK verilerine göre, 2018 yılındaki toplam atığın % 89.2’sini kül ve cüruf atıkları, % 10.7’sini ise metal, kâğıt, plastik atıklar, atıksu arıtım çamurları ile evsel ve benzeri atıklar oluşturdu.

Buna göre, toplam atığın % 87.5’i kül dağı, kül barajı veya düzenli depolama tesislerinde bertaraf edilirken, % 12.4’ü lisanslı atık işleme tesislerine gönderildi ve maden/taş ocaklarının geri doldurulmasında kullanıldı, % 0.1’i ise “diğer yöntemlerle bertaraf” edildi.

Termik Santral Su, Atıksu ve Atık İstatistikleri Anketi sonuçlarına göre 2018 yılında termik santrallar tarafından % 98.2’si denizden, % 1.8’i ise baraj, akarsu, kuyu ve diğer kaynaklardan olmak üzere toplam 7.9 milyar metreküp su çekildi. Çekilen suyun % 93.4’ü soğutma suyu olarak kullanıldı.

https://www.birgun.net/haber/termik-santrallarda-2018-de-26-1-milyon-ton-atik-olustu-277749

EDİRNE’DE ÇEVRE KİRLİLİĞİ

Edirne’ye bağlı Hasanağa köyünden geçen ve köyle aynı ismi taşıyan dere, suya karışan atıklar nedeniyle koyu kahverengi renkte akıyor.

SICAKLIK ARTIŞINI 1,5°C’DE TUTMAK İÇİN HEDEF

BM, küresel sıcaklık artışını 1,5°C tutmak için karbon emisyonunun önümüzdeki 10 yıl boyunca, yılda %7,6 azaltılması gerektiğini vurguladı.

MEVCUT HEDEFLER, 3,2°C ARTIŞ GETİRİYOR

Rapora göre, yıllık sera gazı salımlarını azaltmak için mevcut hedeflere uyulsa bile 2100 yılında dünyada sıcaklık artışı 3,2°C bulacak.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-50558586

YANGINDAN KURTARILAN KOALA ÖLDÜ

Avustralya’da orman yangınından kurtarılma videosu dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından izlenen koala tüm müdahalelere rağmen öldü.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-50556487

GÜNEY AFRİKA PENGUENLERİ %98 AZALDI

Soğuk su akıntısı sayesinde Güney Afrika’da yaşayabilen, 20. yy başında sayıları 2 milyonu bulan penguenlerin sayıları şu an 40 binden de az.

https://www.dw.com/tr/afrika-penguenleri-20-30-y%C4%B1l-i%C3%A7inde

TUNCELİ’NİN GEZEN KEÇİLERİ

Normalde dağlık bölgelerde yaşayan yaban keçileri, halkın benimsemesi sayesinde Çemişgezek’te 10 yıldır sürüler halinde sokaklarda dolaşıyor.

http://www.cemisgezekliyiz.com/yuksek-daglari-terk-eden-yaban-kecileri-artik-cemisgezek-ilce-merkezinde-yasiyor.html?fbclid=IwAR3Sv_jtzlVE4twuZpS7Uy3qq_lS8ZHmcl6KYfvGZ4rkMRSH0VCsIWSB1oY

AVRUPA’DA ÇİFTÇİ EYLEMLERİ SÜRÜYOR

Almanya’nın çeşitli kırsal bölgelerinden gelen 10 bine yakın çiftçi, 1800 adet traktörü ile Berlin’in yollarını trafiğe kapatarak eylem yaptı.

ÇİFTÇİLER REKABET EDEMEMEKTEN ŞİKAYETÇİ

Çevreci kanunların çiftçiler için maliyet artırıcı olduğu savunan eylemciler yerli üretimin artık ithal ürünlerle rekabet edemediğini ileri sürüyor.

https://tr.euronews.com/2019/11/26/cevreci-politikalari-kisitlayici-bulan-alman-ciftciler-traktorlerle-berlini-felc-etti

FRANSA’DA ÇİFTÇİLER PARİS SOKAKLARINDA

Almanya’dan sonra Fransız çiftçiler tarım ilaçları ve kimyasal gübreleri kısıtlayan yasaları protesto için 1000 traktörle Paris’e gittiler. Üretimde yasağın olmadığı ülkelerden gelen ürünlere karşı çaresiz kalacaklarını belirten protestocular Lyon otoyolunu da lastiklerle kapattılar.

ÇİFTÇİ-SEN’DEN TOHUM ELEŞTİRİSİ

Çiftçi-Sen Genel Başkanı Abdullah Aysu: “Tohum yasası, çiftçinin atalık tohumunu satmasını yasakladı, çiftçiyi çokuluslu şirketlere mahkum etti.” “Hibrit tohum kullanan çiftçiler kimyasal gübre ve ilaç kullanmak zorunda bırakılarak hem fakirleştirilmiş hem de halk sağlığı tehlikeye girmiştir.”

https://www.gazeteduvar.com.tr/video/2019/11/27/tarim-gundemi-abdullah-aysu-tarim-ilaci-ilac-degil-zehirdir/

TAYLAND’DA PLASTİKLER HAYVAN ÖLDÜRÜYOR

Tayland’daki milli parkta ölü bulunan bir geyiğin midesinden 7 kg plastik ve çöp çıkarıldı. Ülkede 3 ay önce de aynı sebeple başka geyik ölmüştü.

https://tr.sputniknews.com/yasam/201911261040697251-taylandda-olu-bulunan-geyigin-midesinden-7-kilo-cop-cikti/

GÜMÜŞHANE’DE ALTIN İÇİN SONDAJ

Gümüşhane’de yeni bir altın işletmesi için Kırıntı Köyü’nde sondaj yapılıyor. Doğal güzelliğiyle ünlü bölge için köylüler yargıya başvuracak. İnşaatı süren DSİ’ye bağlı baraj göletinin sondaj etki alanında bulunduğu, maden açılırsa su kaynaklarının siyanürden etkileneceği vurgulanıyor.

https://www.birgun.net/haber/gumushane-de-talan-bitmiyor-277844

İSTANBULLULAR SAKARYA NEHRİNİ İÇİYOR

Sakarya Nehri’nin kirli suları, Temmuz 2014’ten beri İstanbullulara içiriliyormuş! Birçok şehrin atık suyu Sakarya’ya deşarj ediliyor.

7 milyon insanın kirlettiği suyu İstanbul’a içirdiler!

CHP FİLTRE YASASINI AYM’YE TAŞIYOR

Maraş vekili Ali Öztunç, termik santrallerin baca filtrelerinin takılmasını 2,5 yıl erteleyen kanunu Anayasa Mahkemesi’ne götüreceklerini açıkladı.

https://www.marasanahaber.com/milletvekili-oztunc-30-vekille-elbistan-a-cikarma-yapacak/17908/

Son Haberler

“Koronavirüsle mücadelenin ikinci dönemindeyiz”

Fahrettin Koca, ''Yüksek bir ihtimal olmasa da, eğer risk şartları tekrar oluşacak olursa, yapılacak şey konusunda deneyimliyiz'' dedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs salgını sürecine...

Birçok ilde ‘meteor düştü’ iddiası

Twitter'da 'meteor düştü' iddiası bir anda gündem oldu. Birçok kişi meteor düştüğünü gördüklerini paylaştı. Trabzon'a gök taşı düştüğü ileri sürülürken yurttaşlar kentin bir çok bölgesinde...

Fransa’da silahlı saldırı: 3 kişi hayatını kaybetti

Fransa'da bir şirket binasına silahlı saldırı düzenlendi 3 kişi öldü Fransa’nın Deux-Sevres şehrine bağlı Saint-Varent semtinde düzenlenen özel bir şirkete yönelik silahlı saldırıda 3 kişi...

RTÜK Başkanı Şahin kendisiyle ilgili paylaşımları tek tek incelemiş

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, yine tepki çekecek bir açıklamada bulundu. Şahin, Twitter hesabından açıklama yaparak 'şahsına yönelik' paylaşımların tek tek incelendiğini ve yasal işlem...

Çok Okunanlar

Süleyman Soylu hamlelerine devam ediyor: Survivor’da SS şovu

AKP'ye yakınlığı ile bilinen Acun Ilıcalı'nın sahip olduğu TV 8'de yayımlanan Survivor isimli programda canlı yayında 3 milyona ulaşıp...

0-14 yaş arası çocuklar yarın sokağa çıkabilecek

Ramazan Bayramı'ndan uygulanan 4 günlük sokağa çıkma yasağının sona ereceği 27 Mayıs tarihinde 0-14 yaş arası çocuklar, saat 11.00-15.00...

Öğrencilerden çağrı: “YKS Eylül’de yapılsın”

YKS'nin Haziran ayında yapılacak olmasına tepki gösteren öğrenciler, "YKS Eylül'de yapılsın" etiketi ile sosyal medya eylemi düzenledi. Cumhurbaşkanı ve AKP...

CHP Gençlik Örgütleri İzmir İl Sekreteri’ne, 7 yıl önceki paylaşımları nedeniyle ev hapsi verildi

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel, 2013 yılındaki tweetleri nedeniyle Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle CHP Gençlik...

An interview from the Covid-19 frontline in Istanbul

The doctor, who has overseen treatment of Covid-19 patients in Istanbul since the epidemic began, says: We are past...

Gözden Kaçmasın