Rize İkizdere’deki İşkencedere Vadisi’nde Cengiz İnşaat’ın yapmak istediği taşocağına karşı direnen köylülerden 67 yaşındaki Ayşe Baş, ”Bize arka çıkın. Bizde insanız. Acıma duygusu yok. Köylüyüz diye ezmeye bakıyorlar. 67 yaşındayım. Anamdan doğduğumdan beri böyle kara gün görmedim” diyerek çağrıda bulundu.

Rize’nin İkizdere ilçesinde taş ocağına karşı mücadele eden köylülerin eylemi üç haftayı aşkın süredir devam ediyor. İşkencedere Vadisi’nde Cengiz İnşaat’ın başlattığı taş ocağı çalışmalarına yöre halkının tepkileri sürerken Rize Valiliği, İkizdere ilçesinde 15 gün süreyle gösteri, yürüyüş ve basın açıklamasını yasakladı. Direniş alanında kurulan çadırlar jandarma tarafından toplandı.

“ERDOĞAN’A SESLENİYORUM BİZİ CENGİZ İNŞAATA SATTI”

Tüm bu yaşananlara rağmen direnişlerini sürdüren İkizdere köylüleri, ”Askerler bizi koruyacağı yerde zenginleri koruyor. Onlarda bizim evlatlarımız ama kollayın bizi. Erdoğan’a sesleniyorum bizi Cengiz İnşaata sattı. Cengiz sürecek sefasını biz çekeceğiz cefasını. Biz tapulu arazimizde dahi duramıyoruz” ifadelerini kullandı.

“BİZE ARKA ÇIKIN”

Bölgede bulunan yaklaşık 40 köylü için bu kadar jandarmanın görev yapmasına tepki gösteren 67 yaşındaki Ayşe Baş, ”Onlar orada çalıştığından beri suyumuz yok. Suyun çamurlu akmasının ardından bize su getirdiler. Ben onların suyunu istemiyorum. Benim suyumu bıraksınlar. Devamlı zenginin tarafında oluyorlar, fakirin tarafında olmuyorlar. Suyumuz yok. Bir ilacı üç yudum suyla içtim. Bunlar Cengiz İnşaat diyorlar, tamam. Gerisi önemli değil. Biz sonuna kadar buradayız. Bir ramazanı bize zehir ettiler. Şimdi de kimse gelmesin diye Rize Valiliği yasak kararı çıkarıyor. Her yolu kesmek istiyorlar. Bize arka çıkın. Bizde insanız. Acıma duygusu yok. Köylüyüz diye ezmeye bakıyorlar. 67 yaşındayım. Anamdan doğduğumdan beri böyle kara gün görmedim” diyerek çağrıda bulundu.

“SONUNA KADAR DİRENMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Köylüler, ”Bizim dedelerimizden kalan 100 yıllık ağaçlarımızı kestiler. Çayırlarımızı yok ettiler. Biz hayvanlara ne yedireceğiz. Hayvanlarımızı dereye suya dahi indiremiyoruz. Bir aydır uyku dahi yok. Direniş alanına gittiğimizde hemen askerler önümüzü kesiyor. Bize yapmadıkları şiddet, işkence kalmıyor. Biz doğamızı korumaya çalışıyoruz. Bırakın bizi. Bizim başka gidecek yerimiz yok. Bu hak mıdır, bizim gözümüzden akan kan. Bizim tek istediğimiz alanımızdan çıkın gidin. Biz işkence vadisinde işkence görüyoruz. Ne kadar yasak koyarlarsa koysunlar burası devam edecek. Durmayacağız ve buraya kimseyi sokmayacağız. Sonuna kadar direnmeye devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.

NE OLMUŞTU?

İşkencedere Vadisi’ne yapılmak istenen taş ocağının ihalesi de 21B ile davet usulü ile yapıldı. Davet Usulü ile 2020 yılının temmuz ayında yapılan ihaleyi Kolin, Çelikler gibi inşaat şirketlerini geride bırakan Cengiz İnşaat kazandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ihalenin maliyeti ise 1 milyar 719 milyon 780 bin 618 lira olarak ifade edildi.

ERDOĞAN’DAN DESTEK

İyidere’deki lojistik merkez ve liman yapımında kullanılacak bazaltların çıkarılacağı taş ocağı için, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan devreye girdi. Rize İyidere Lojistik Limanı İnşaatı Projesi kapsamında deniz dolgusunda kullanılacak hammaddenin temini için ihtiyaç duyulan taş ocağı ile bağlantı yoluna isabet eden bazı taşınmazlar kamulaştırıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca alınan acele kamulaştırma kararı 20 Mart 2020 tarihinde yayımlanan Resmî Gazete’de Erdoğan’ın imzası ile yer aldı. Alınan acele kamulaştırma kararı ise 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu’nun 27. Maddesine dayandırıldı.

BÖLGENİN EKOLOJİK YAPISINA ZARAR VERECEK

Bölge halkı iş makinelerinin çalışmasını defalarca durdururken, 31 milyon 448 bin ton dinamit patlatılarak çıkarılacak 16 milyon tona yakın taşın ve kurulacak tesisin bölgenin ekolojik yapısını yok edeceğini ifade ediliyor.