Türkiye’nin 29 büyükşehrinde koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle alınan önlemler, hava kirliliğini yüzde 32 oranında azalttı.

Türkiye’de yurttaşların koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında evde kalması, araç kullanımını büyük oranda düşürdü. İnsanların evde kalması havanın kalitesini iyileştirirken, kirliliğin azalmasını sağladı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile belediyelerin hava kalitesi ölçüm istasyonları verilerine göre, Türkiye’de bulunan 29 büyükşehirde partikül madde (PM10) hava kirliliği yüzde 32 azaldı.

HAVA KİRLİLİĞİ EN ÇOK KAHRAMANMARAŞ’TA AZALDI

Ülkedeki büyükşehirlerde en fazla hava kirliliği azalması Kahramanmaraş’ta yaşandı. Kahramanmaraş’ı sırasıyla Şanlıurfa, Hatay, Van, Erzurum ve Eskişehir takip etti.
16 Mart’tan sonra hava kirliliği Kahramanmaraş’ta yüzde 60, Şanlıurfa’da 58, Hatay’ta yüzde 55, Van’da yüzde 53 ve Erzurum ile Eskişehir’de yüzde 51 azaldı.
Hava kirliliğinin en az değiştiği şehirler ise İzmir, Muğla ve Tekirdağ oldu. Üç büyükşehirde hava kirliliği sadece yüzde 3 geriledi.

İSTANBUL’DA YÜZDE 11 AZALDI

Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul’da hava kirliliği 16 Mart tarihinden sonra yüzde 11 azaldı.
Nüfus olarak en kalabalık büyükşehirlerde hava kirliliği Ankara’da yüzde 27, Bursa’da yüzde 37, Antalya’da yüzde 28 ve Adana’da yüzde 46 azalarak kayıtlara geçti.