Cengiz İnşaat, talana direnen yurttaşları engellemek için bugün iş makinelerinin çalıştığı alana demir kapı yerleştirdi.

Rize İkizdere’de biyoçeşitlilik açısından zengin İskencedere Vadisi’nde açılmak istenen taş ocağına karşı yurttaşlar, aylardır mücadele veriyor. Bölgede iş makinelerinin koparttığı taşlar dereyi kapatırken, yurttaşların şelalenin zarar görmemesi için direniyor.

“İÇERİYE GİRMEK YASAK”

ANKA’da yer alan habere göre, doğa nöbetindeki yurttaşlar, bugün vadiye girmek istediklerinde demir bir kapı ile karşılaştılar. Şirket, çalışmaların yapıldığı alanın girişine, demirden bir kapı inşa etti. İkizdereli bir yurttaş, her gün yeni bir olayla karşılaştıklarını belirterek, “Demir kapıyı yapmışlar. Kesinlikle içeriye girmek yasak” dedi.

“BU OLİGARŞİK YAPI SÜRDÜĞÜ SÜRECE, TÜRKİYE’DE BUNLAR DEVAM EDER”

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, bugün İskencedere’yi, doğalarını savunmak için nöbetteki yurttaşları ziyaret etti. Demir kapıdan içeriye giren Zeybek, CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz ve İkizdereli yurttaşlarla, jandarma eşliğinde alanda inceleme yaptı. Askerlerle İkizdereliler’in karşı karşıya gelememesi gerektiğini ifade eden Zeybek, “Bizim işimiz bunlarla, bu işi yapanlarla. Esasında bu, hükümetle iş birliği, oligarşik yapıyla bizim işimiz. Sıkıntımız burada zaten. Bu oligarşik yapı sürdüğü sürece, Türkiye’de bunlar devam eder” diye konuştu. Zeybek, alanda çalışan iş makinesini üstüne çıkarak durdurmaya çalıştı.

NE OLMUŞTU?

İşkencedere Vadisi’ne yapılmak istenen taş ocağının ihalesi de 21B ile davet usulü ile yapıldı. Davet Usulü ile 2020 yılının temmuz ayında yapılan ihaleyi Kolin, Çelikler gibi inşaat şirketlerini geride bırakan Cengiz İnşaat kazandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ihalenin maliyeti ise 1 milyar 719 milyon 780 bin 618 lira olarak ifade edildi.

ERDOĞAN’DAN DESTEK

İyidere’deki lojistik merkez ve liman yapımında kullanılacak bazaltların çıkarılacağı taş ocağı için, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan devreye girdi. Rize İyidere Lojistik Limanı İnşaatı Projesi kapsamında deniz dolgusunda kullanılacak hammaddenin temini için ihtiyaç duyulan taş ocağı ile bağlantı yoluna isabet eden bazı taşınmazlar kamulaştırıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca alınan acele kamulaştırma kararı 20 Mart 2020 tarihinde yayımlanan Resmî Gazete’de Erdoğan’ın imzası ile yer aldı. Alınan acele kamulaştırma kararı ise 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu’nun 27. Maddesine dayandırıldı.

BÖLGENİN EKOLOJİK YAPISINA ZARAR VERECEK

Bölge halkı iş makinelerinin çalışmasını defalarca durdururken, 31 milyon 448 bin ton dinamit patlatılarak çıkarılacak 16 milyon tona yakın taşın ve kurulacak tesisin bölgenin ekolojik yapısını yok edeceğini ifade ediliyor.