Cengiz İnşaat’ın İşkencedere Vadisi’nden yapmak istediği taş ocağına karşı tepki gösteren bölge halkı direnişin 4’üncü gününde jandarma ablukası altına alındı.

Gerçek Gündem’den Serhat Yılmaz’ı haberine göre, dünyada koruma altında olan 200 vadiden biri olan İşkencedere’de, Cengiz İnşaat’ın taş ocağı çalışmaları yapmasına karşı bölge halkı ayaklandı. Taş ocağı yapılmasına karşı çıkan yurttaşlar birçok kez iş makinelerini durdurdu. Cengiz İnşaat ise, tepkilere rağmen AKP’nin desteğiyle bölgedeki faaliyetlerinde ısrar ediyor. Direnişin dördüncü gününde taş ocağı açmak için gelen iş makinelerine izin vermeyen köylülere, jandarma ekipleri müdahale ediyor.

15 YAŞAM SAVUNUCUSU GÖZALTINA ALINDI

Sendika.org’un aktardığına göre, jandarma ekipleri doğası için nöbet tutan köylülere biber gazı ve copla saldırdı. 15 yaşam savunucusu gözaltına alındı.

NE OLMUŞTU?

İşkencedere Vadisi’ne yapılmak istenen taş ocağının ihalesi de 21B ile davet usulü ile yapıldı. Davet Usulü ile 2020 yılının temmuz ayında yapılan ihaleyi Kolin, Çelikler gibi inşaat şirketlerini geride bırakan Cengiz İnşaat kazandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ihalenin maliyeti ise 1 milyar 719 milyon 780 bin 618 lira olarak ifade edildi.

ERDOĞAN’DAN DESTEK

İyidere’deki lojistik merkez ve liman yapımında kullanılacak bazaltların çıkarılacağı taş ocağı için, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan devreye girdi. Rize İyidere Lojistik Limanı İnşaatı Projesi kapsamında deniz dolgusunda kullanılacak hammaddenin temini için ihtiyaç duyulan taş ocağı ile bağlantı yoluna isabet eden bazı taşınmazlar kamulaştırıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca alınan acele kamulaştırma kararı 20 Mart 2020 tarihinde yayımlanan Resmî Gazete’de Erdoğan’ın imzası ile yer aldı. Alınan acele kamulaştırma kararı ise 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu’nun 27. Maddesine dayandırıldı.

BÖLGENİN EKOLOJİK YAPISINA ZARAR VERECEK

Bölge halkı iş makinelerinin çalışmasını defalarca durdururken, 31 milyon 448 bin ton dinamit patlatılarak çıkarılacak 16 milyon tona yakın taşın ve kurulacak tesisin bölgenin ekolojik yapısını yok edeceğini ifade ediliyor.