İstanbul’da meydana gelen selde bir kişi hayatını kaybetti

İstanbul Esenyurt’ta şiddetli yağışın ardından dere taştı. Taşan derenin suları bir sokağı basarken, bazı apartmanların bodrum katındaki mahsur kalanlar oldu. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, bir kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

İlçede yağış nedeniyle derenin taşması sonucu 30’a yakın binayı su bastı. İtfaiye ekipleri bodrum katlarda arama çalışması yürüttü. Çevredeki vatandaşlar ve ihbar üzerine olay yerine gelen itfaiye ekipleri dairenin penceresini kırdı. Çalışmalarda 11 kişi bodrum kattan dakikalarla kurtuldu. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, bir kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

“YAKLAŞIK BU SORUN 15-20 YILDIR YAŞANIYOR”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bugün Esenyurt’ta bir kişinin hayatını kaybetmesine neden olan sel felaketinin ardından bölgede incelemelerde bulundu. İmamoğlu, sel felaketinin yaşandığı Esenyurt’taki altyapı sorununun 15-20 yıldır yaşandığını dile getirerek, “Bizim tam da bugün İstanbul’da 38 noktada başlattığımız çalışmalardan biri de buraydı. Şantiyeler kuruldu çalışmalar başladı. İstanbul’un kronik hale gelmiş noktalarından biri de Haramidere. Altyapı sorunu yaşanıyor ve bunun gibi birkaç noktada da su baskını riski var. Yaklaşık bu sorun burada 15-20 yıldır yaşanıyor. Bu sorunu inşallah bu yaz halledeceğiz. Kalıcı olarak bu sorunu çözmemiz lazım” dedi.

AKOM, İSTANBUL’DA EN FAZLA YAĞIŞ ALANI İLÇELERİ AÇIKLADI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), kentte en fazla yağış alan ilçelerin Ümraniye ve Üsküdar olduğunu bildirdi. AKOM’dan yapılan açıklamada, Anadolu Yakası’nda öğle saatlerinde başlayan kuvvetli sağanağın Sultanbeyli, Sancaktepe, Ümraniye ve Üsküdar ilçelerinde etkili olduğu belirtildi. Öğle saatlerinden itibaren ise il geneline yayılan kuvvetli sağanağın Boğaz çevresinde etkili olduğu aktarılan açıklamada, saat 14.00 itibarıyla metrekareye Ümraniye’de 28,9, Üsküdar’da 24,8, Eyüp’te 20,7, Samandıra’da 16 ve Silivri’de 13,7 kilogram yağış düştüğü kaydedildi.