EKOLOJİ-ÇEVRE KENT HAKKI

‘İzmir, İstanbul’un yaşadığı kaderle karşı karşıya’

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) İzmir Şubesi, 5 Haziran Dünya Çevre Farkındalık Günü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı. ÇMO adına basın açıklamasını yapan ÇMO İzmir Şubesi Başkanı Helil İnay, 2018 Yılı İzmir İli Çevre Durum Raporu’na değindi.
Basın açıklamasını okuyan İnay, Türkiye’de Çevre Kanunu’nun yayınlanmasının üzerinden 35 yıl geçtiğini belirterek, “25 Yıllık Çevre Bakanlığı geçmişine sahip ülkemizin, 2018 yılına geldiğimizde çevre kalitesinin korunup geliştirildiğini, ülke yönetiminde ekonomik kalkınma ile doğal varlıkların korunmasını esas alan yönetim politikalarının etkin hale geldiğini söylemek mümkün değildir” dedi. Yeni yapılan bakanlık düzenlemelerinde çevrenin adı bile geçmediğini vurgulayan ÇMO İzmir Şubesi Başkanı açıklamasının devamında şu sözlere yer verdi: “İZSU tarafından İzmir’in gelecekteki su kaynağı olarak planlanan Çamlı Baraj havzasında faaliyetini sürdüren Efemçukuru Altın Madeni ile ilgili yürütülen hukuki süreçler devam ederken, faaliyetini sürdüren ve kapasite artışı planlanan tesiste; mevcut hali ile yapılan değerlendirmelerde; bilim insanları tarafından hazırlanan Bilirkişi Raporlarında tespit edilen kirliliğe rağmen tesis çalışmaya devam ediyor. Hukuki süreçler devam ediyor, ÇED oyunu sürüyor, Altın Madeni İzmir’in gelecekteki su kaynağını tehdit etmeye devam ediyor.”

‘YAŞAM KAYNAKLARINI ORTADAN KALDIRACAK ÇALIŞMALAR’

Yerel yönetim tarafından oluşturulan Körfez Rehabilitasyon Projesi çalışmaları ile ilgili İnay, “Yüzülebilir Körfez hayali ile yerel yönetim tarafından büyük yatırım maliyetleri ile oluşturulan Körfez Rehabilitasyon Projesi çalışmaları devam ederken, merkezi hükümet tarafından çok daha büyük yatırım maliyetleri ile kentin tüm planlarını ve doğal korunması gereken yaşam alanlarını ortadan kaldıracak İzmir Körfez Geçişi Projesi ile İzmir’in ve Körfezin son yaşam kaynaklarını ortadan kaldıracak çalışmalara imza atılıyor” ifadelerini kullandı.

‘BÜTÜNSEL PLANLAMA İLKELERİ HİÇE SAYILIYOR’

İzmir’in çevre konusunda sabıkalı bir şehir olduğunu kaydeden ÇMO İzmir Şubesi Başkanı İnay, “İzmir kenti, bütünsel planlama ilkeleri hiçe sayılarak bir gelişim süreci yaşıyor. Bu da kentin her yerinde karşımıza yeni sorunlar çıkarıyor. Kentsel dönüşüm adı altında kontrolsüz yapılaşmalar, gökdelenler, AVM’ler ile altyapı eksiklikleri, trafik, gürültü ile boğuşan Ege’nin İncisi olmaktan çok uzakta bir geleceğe doğru hızla yol alıyor. İzmir, İstanbul’un yaşadığı kaderle karşı karşıya” diye konuştu.

dokuz8HABER’i takip edin

Video