İzmir’de 65 adet bulunan güneş enerjili durak sayısının 250’ye çıkarılacağı açıklandı. Durağın aydınlatma unsurları ve bilgi ekranları için ihtiyaç duyulan elektrik güneş enerjisi sistemleri ile sağlanacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Elektrik Su Havagazı Otobüs Troleybüs (ESHOT) Genel Müdürlüğü, 65 adet olan İzmir’deki güneş enerjili durak sayısının ESHOT 2020 Stratejik Planı kapsamında 250’ye çıkacağını açıkladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamaya göre, yeni duraklarda aydınlatmanın yanı sıra sesli ve görüntülü uyarı ve duyuru sistemleri de güneşle çalışacak.

NOSTALJİK KAPALI DURAKLAR DA GÜNEŞ ENERJİSİYLE ÇALIŞACAK

Bununla birlikte ESHOT kapalı durak modelini 2020’de yeniden canlandıracak. Kentin en işlek yerlerine yapılacak 10 metrekarelik nostaljik kapalı duraklar da güneş enerjisiyle çalışacak.
Mevsime göre ısıtılıp soğutulabilecek bu duraklarda, aydınlatma unsurları ve bilgi ekranları için ihtiyaç duyulan elektrik de güneş enerjisi sistemleri ile sağlanacak.
Duraklarda mini kitap köşesinin yanı sıra tanıtım ekranları da bulunacak. Kültür, sanat, spor gibi alanlarda İzmir’e mal olmuş isimlerin yaşam öyküleri ve kente kazandırdıkları da görsel ve işitsel olarak bu ekranlarda tanıtılacak.
Bununla birlikte ilk güneş enerjisi yatırımını 2017 yılı Ağustos ayında 835 kW gücündeki Gediz GES ile devreye alan ESHOT 2020 yılında 924 kW gücündeki ikinci, 2023 yılında 1.750 kW gücündeki üçüncü, 2024 yılında ise 1.000 kW gücündeki dördüncü GES projesini devreye alarak 2024’te 4,5 MW’lık kurulu güç ile tüm elektrik ihtiyacını güneş enerjisinden karşılamayı hedefliyor.