Türkiye’nin 5. büyük gölü İznik’te yaşanan kuraklık, nedeniyle göl kıyıdan 30 metre çekildi. Kayıkların yanaştırıldığı iskele açığa çıktı.

Marmara Bölgesi’nin en büyük, Türkiye’nin ise beşinci büyük doğal gölü olan İznik Gölü son zamanlarda kuraklık ve tarımsal alanlarda kullanılan su yüzünden kıyıdan 30 metre çekildi.
Gölün kıyısında işletmesi bulunan Naci Özsoy, “30 sene balıkçılık yaptım. İznik Gölü’nde çok nadirdir gölün çekilmesi ama bu sene büyük bir çekilme var. Bunun nedeni tarımsal su pompalarının çalışması ve gölden bazı fabrikaların su çekmesidir. Ben buranın işletmecisiyim çekilmeden sonra bataklık ve pislik oluştu yani görsellik olarak çok kötü bir görüntü oluştu. Yetkililerden acil çözüm bekliyoruz” dedi.

“GÖLETLER GÖLÜN BESLENMESİNİ ENGELLİYOR”

İznik Gölü Derneği Başkanı Semih Öz yaptığı açıklamada, “Gölümüzün beslenmesini sağlayan en büyük kaynaklar yer altı suları ve yağışlardır. Son birkaç yıla baktığımızda İznik’te Derbent, Aydınlar, Orhangazi’de Çakırlı ve Yenişehir’in birkaç mahallesinde irili ufaklı olmak üzere sulama göletleri yapılmıştır ve yapılmaya devam etmektedir. Söz konusu mahallelerimizde (köylerimizde) yapılan bu göletlerin çiftçimize sağladığı katkı büyüktür, önemlidir ama gölümüzün beslenmesini de engellediği aşikârdır. Tarımsal sulama haricinde sanayi alanında da gölümüzün suyu kullanılmaktadır. Orhangazi’de bulunan bir fabrika ve Gemlik Serbest Bölgede faaliyet gösteren fabrikaların bazılarının da gölümüzün suyunu çektiğini biliyoruz” dedi.