KENT HAKKI

CHP: AKP, koronavirüs krizini fırsata çeviriyor

Bir tarafta koronavirüs salgınına karşı bütün dünyanın mücadelesi sürerken bir taraftan da doğaya karşı ihlallerin önüne geçmek için mücadele ediliyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, bazı kesimlerin bu koronavirüs salgınını fırsata çevirdiğini söyledi.

CHP Doğa Hakları Komisyonu AKP’nin koronavirüs salgınını fırsat bilerek birçok ihaleyi ve sözleşmeyi hayata geçirdiğini söyledi.

“ARTVİN VALİLİĞİ, CERRATTEPE EYLEMİNE KARŞI KARAR ALDI”

Artvin Valiliği’nin 15 Temmuz 2016 sonrasında OHAL Kapsamında getirdiği yasakları hatırlatan Karaca, “Tüm ülke sosyal izolasyon içerisindeyken görüyoruz ki, yangından mal kaçırma deyimini akla getiren idari düzenleme ve eylemlerle karşılaşıyoruz. AKP iktidarı sokakların, meydanların tenhalaştırılmasını fırsat olarak mı görüyor şüphesinden kendimizi alamıyoruz. Nitekim, OHAL uygulamaları kapsamında, Artvin’de Cerattepe direnişini kırmak için birbiri ardına alınan eylem yasaklarının, madenci firmanın Cerattepe’de yarattığı tahribatlara karşı toplumsal muhalefeti nasıl durdurduğunu deneyimledik. Benzer uygulamaların tekrar vücut bulmaması, toplumsal mücadelenin #evdekal kampanyasına uyum sağlamasının hükümete her istediğini yapabilme hakkı tanımadığını vurgulamak istiyoruz.” dedi.

BİRÇOK KAMU HİZMETİ ASKIYA ALINMIŞKEN BU İHALELERİN ANLAMI NEDİR?

CHP doğa hakları komisyonunun koronavirüs sürecinde alınan kararları ilişkin yaptığı açıklama şu şekilde:

Kanal İstanbul’un etki alanında kalan tarihi Odabaşı ve Dursunköy köprülerinin taşınması ve yeniden inşası için ihale düzenlendi. Birçok kamu hizmetinin askıya alındığı, yargı mercilerine başvuru sürelerinin dahi durdurulduğu dönemde, kamu kaynaklarını bu ihaleye harcamanın maksadı nedir? Derhal bu ihale ertelenmeli, kamu kaynakları ve bütçeleri sağlık için, halk için kullanılmalıdır. 16 Mart’ta yayınlanan yönetmelik değişikliği ile koruma altındaki doğal alanların yapılaşmaya ve yüksek yoğunluklu faaliyetlere açılması maksadı taşıyor. Hükümet, bir yandan doğal sit olarak ilan ettiği bölgeleri merkezi hamlelerle yönetimi altına alıyor, yönetmelik ve ilke kararları ile bu alanları yapılaşmaya açmaya çalışıyor. Sorduğumuzda ise bunun adının koruma olduğunu söylüyor.

İNGİLİZLERLE NÜKLEER ANLAŞMASI

EÜAŞ’ye ait yurt dışında faaliyet gösteren EÜAŞ International ICC, İngiliz şirketi Rolls-Royce ile kompakt nükleer güç santrallerinin teknik, ekonomik ve hukuki uygulanabilirliği ile birlikte üretim imkânlarını değerlendirmek üzere bir mutabakat zaptı imzaladı.

SALDA’DA İNŞAATA BAŞLANDI

Millet Bahçesi ihalesini alan firma, inşaat faaliyetlerine başladı. Firma, Salda Gölü çevresine konteynerler getirdi, beyaz çizgilerle bazı alanlar belirledi.

HEMŞİN’DE TOKİ YIKIM YAPMAYA ÇALIŞIYOR

Rize Hemşin’de, kamulaştırma kararı iptal edilen taşınmazlarla ilgili Acele Kamulaştırma kararı alınmıştı. Hemşin Belediyesi ve TOKİ, Acele Kamulaştırma işlemleri kapsamında henüz tescil ve bedel tespiti yapılmadan taşınmazlar yıkılmaya çalışıyor.

Etiketler

dokuz8HABER’i takip edin

Video