6,9 büyüklüğünde depremin meydana geldiği İzmir,  “İmar Barışı” uygulamasına nüfusa oranla en çok talebin olduğu illerin başında geliyor.

6.9’luk depremle sarsılan İzmir’de 2018 yılındaki “İmar Barışı”na rekor düzeyde başvuru olmuştu. Toplam 811 bin 453 başvurunun yapıldığı İzmir, nüfusa oranlandığında Türkiye’nin en yüksek kaçak yapı başvurusu yapılan kenti olmuştu.
Ege Bölgesi ve İzmir’in deprem riskinin yüksek olduğu biliniyor. Bununla birlikte İzmir, “İmar Barışı” uygulamasına nüfusa oranla en çok talebin olduğu illerin başında geliyor. Sözcü’nün haberine göre, 10 milyon 79 bin kişinin yararlandığı imar barışından en çok yararlanılan şehir 1 milyon 747 binle İstanbul olurken, onu 811 bin 452 ile İzmir takip etti.

İLK ÜÇTE BORNOVA, BUCA VE KARABAĞLAR VAR

İzmir özelinde ise imar barışı başvurularının en yoğun olduğu ilçeler sırasıyla: Bornova, Buca ve Karabağlar oldu. Depremin en çok yıkım ve hasara neden olduğu ilçe olan Bayraklı’da 34 bin kaçak yapının imar barışıyla yasal hale geldi. İzmir’de kaçak binaların imar barışından devletin kasasına 2 milyar 150 milyon lira girmişti.
NE OLMUŞTU?
Kandilli Rasathanesi, dün saat 14.51’de merkez üssü Ege Denizi olan 6,8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini duyurdu. Depremin yerin 8,1 kilometre derinliğinde meydana geldiği belirtildi.