Dünya ile birlikte Türkiye’de de koronavirüs salgınına karşı olağanüstü bir süreç yaşanırken Atatürk Orman Çiftliği’nde dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi Atatürk Orman Çiftliği’nde kiralanan 343 bin metrekarelik bir alana peyzaj düzenlemesi adı altında düğün salonu yapıldığını açıkladı.

Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Virüs fırsatçıları iş başında, herkes can derdinde onlar rant ve talan, Kültür Bakanlığı Koruma Kurulu ve Çevre Şehircilik il Müdürlüğü Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından onaylanan projelerle ilgili kararları yargıya taşıyacağız” dedi.
Mimarlar Odası Ankara Şubesi Pusay Turizm Lojistik Sağlık Gıda LTD ŞTİ’ne kiraya verilen 343 bin 928 metrekarelik Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) alanında çok amaçlı salon adı altında düğün salonu ve restoran olarak kullanılabilecek bir düzenleme yapıldığını açıkladı.

“BOTANİK PARKI DENİLİP DÜĞÜN SALONU YAPILDI”

2 bin 471 metrekare kapalı alan olmak üzere, 638 metrekare sundurma ve açık alanla birlikte 38 bin metrekarelik alanda şirketin “botanik parkı peyzaj düzenlemesi yapıyoruz” dediğini fakat düğün salonu yaptığını belirten Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Ülkemizin Covid -19’la mücadele etmeye çalıştığı şu dönemde, hala rant ve talan peşinde olanlar, ülkenin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün halkına emanet ettiği toprakları, yapılaşmaya ve ticarete açanlar, yargı önünde hesabını vereceklerdir” dedi.

‘YARGIYA TAŞIYACAĞIZ’

Açıklamasında “Virüs fırsatçıları iş başında, herkes can derdinde onlar rant ve talan, Kültür Bakanlığı Koruma Kurulu ve Çevre Şehircilik il Müdürlüğü Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından onaylanan projelerle ilgili kararları yargıya taşıyacağız” ifadelerine yer veren Candan sözlerini şöyle sürdürdü:
“Etimesgut Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi temsilcileri, koruma kuruluna sunulan projelere şerh koymuşlardır. Bu açılacak davada elimizi güçlendirecektir. Atatürk Orman Çiftliği kanuna göre, Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetine aykırı tüm kullanımlar suçtur. 1.derece doğal sit alanı olan 344 bin metrekare alanda çiftliğin kuruluş döneminden kalan yapılarda bulunmakta. Kaçak saray yerleşkesine 953 metre uzaklıkta yapılmak istenen Park Beştepe projesi hukuka, vasiyete ve şartlı bağışa aykırıdır. Kararları yargıya taşıyor, şu zor günlerde hala Atatürk’ün emaneti AOÇ’yi talan etme projelerini aklından çıkartmayanları da halkımızın vicdanına sevk ediyoruz.”