CHP İstanbul Milletvekili, İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından İstanbul’daki Taksim Meydanı’ndan kaldırılması kararı alınan Kavuşma Durağı’nı Meclis gündemine taşıdı.

CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu’nun İBB Başkanı seçilmesinden sonra devletin çeşitli kurumlarının İBB’ye yönelik ayrımcı uygulamaları devam ediyor. Cumhurbaşkanlığının Taksim Meydanı’na kurduğu platform ile ilgili dört ay boyunca karar almayan Koruma Kurulu, İBB’nin Kavuşma Durağı için derhal kaldırma kararı alıp sadece 15 gün süre tanıdı. Konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, yapılan ayrımcılığı sorguladı.
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi veren Kılınç, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın Taksim Meydanı’nda 24 Ekim 2019 ‘da açtığı “Dijital Gösterim Merkezi için kaldırılma kararı alınması için neden 7 Şubat 2020 tarihine kadar beklendiğini sordu.
İstanbul Kültür Varlıklarını Koruma Kurullarının, meydanlardaki geçici çadır ve platformların kaldırılmasıyla ilgili son bir yılda kaç karar aldığını soran Kılınç, “yerine getirilmeyen kararlar ile ilgili ne gibi işlemler yapılmıştır? “ diye sordu.
Yüksel Mansur Kılıç’ın soru önergesinde yer alan sorular şu şekilde:
1-Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Taksim Meydanı’nda 24.10.2019 ‘da açtığı “Dijital Gösterim Merkezi için İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan izin almış mıdır? İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, “Dijital Gösterim Merkezi’nin kaldırılmasına yönelik kararı almak için neden 7 Şubat 2020 tarihine kadar beklemiştir?
2-Son 1 yılda İstanbul 1,2,3,4,5 ve 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulları, kent meydanlarındaki geçici çadır ve platformların kaldırılmasıyla ilgili kaç karar almıştır? Bu kararlar hangi Belediye Başkanlıklarına tebliğ edilmiştir? Yerine getirilmeyen kararlar ile ilgili ne gibi işlemler yapılmıştır?
3-İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, söz konusu kararda, yaptığı bütün uygulamaları 15 gün içerisinde kaldırmadığı takdirde İBB hakkında suç duyurusunda bulunulacağını açıklamıştır. İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu son 1 yılda hangi benzer kararlarda 15 gün süre tanımış ve yerine getirilmediği için suç duyurusunda bulunmuştur?