EKOLOJİ-ÇEVRE GÜNDEM KENT HAKKI TOPLUM-YAŞAM

Kentsel dönüşümde OHAL kararları

Hükümet Kentsel dönüşümü hızlandırmak için OHAL uygulamalarına benzer kararlar aldı. Kentsel dönüşümün OHAL kararlarına göre artık çoğunluk rızası bina değil alan bazlı uygulanacak ve bina yıkımı için maliklerin anlaşması beklenmeyecek. Bir bölgedeki yapıların yüzde 65’i riskli ise yüzde tamamı riskli bölge ilan edilecek. Sahibi ölmüş binaya ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kayyım atanacak.
Türkiye’de 2012’de başlayan ve yaklaşık 7 milyon binanın yıkılması planlanan kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, dönüşüm çalışmaları sırasında hak sahiplerinin inşaat şirketleri ve müteahhitlere karşı verdiği mücadeleyi  ortadan kaldırmak için bir dizi karar aldı.

Yıkım için çoğunluk rızası kaldırıldı

OHAL uygulamalarını anımsatan kararların ilki çoğunluk rızasıyla ilgili. Artık bir binanın yıkımı için  “üçte iki çoğunluk rızası” kalkıyor. Çoğunluk rızası artık bina değil alan bazlı uygulanacak ve bina yıkımı için maliklerin anlaşması beklenmeyecek. Yeni yönetmelikle,  bir bölgedeki binaların yüzde 65’i riskli ise o bölgedeki binaların yüzde 100’ü için Riskli Bölge ilanı yapılacak ve yıkım kararı alınabilecek. Karara katılmayan 1/3 arsa payının açık artırma ile satılması için binanın yıkılmış olması şartı da yeni yönetmelikle kaldırıldı.

Bir bölgedeki yapıların yüzde 65’i riskli ise tamamı riskli bölge ilan edilecek.
Bir bölgedeki yapıların yüzde 65’i riskli ise tamamı riskli bölge ilan edilecek.

Sahibi ölmüş binaya kayyım atanacak!

Yeni yönetmelikle, maliki ölmüş ve mirasçısına ulaşılamayan taşınmazlarla ilgili düzenleme de getirildi. Tapuda kayıtlı bina ya da daire  sahibinin ölmüş olması durumda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı müdürlük veya İdare tebligat işlemleri için mirasçılık belgesi çıkartmaya, kayyum tayin ettirmeye veya tapuda kayıtlı son malike göre işlem yapmaya yetkili oldu. Eskiden riskli yapı tespiti başvurusunda bulunmak için eskiden tapu kaydı yeterliydi. Şimdi, başvuruda dilekçe, kimlik fotokopisi ve güncel tapu durum belgesi istenecek.

yikims2
Artık bir binanın yıkımı için “üçte iki çoğunluk rızası” kalkıyor.

Mahallelerin elektriği, suyu, doğalgazı kesilecek!

En önemli konulardan biri de yurttaşların anayasal haklarıyla ilgili yapılan değişiklikler.  Bu güne kadar evleri boşaltmayan hak sahipleri doğalgaz, elektrik, su kullanmaya devam ediyordu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı yeni yasayla birlikte tahliye sürelerini dolduran bina sahiplerinin ya da mahallenin  elektrik, su, doğalgaz hizmetlerinin durdurulacak. Binalar kolluk kuvvetlerince boşaltılacak.

dokuz8HABER’i takip edin

Video