Türkiye Ormancılar Derneği, İkizdere’de yapılmak istenen taş ocağına ilişkin açıklama yaptı. Dere yataklarına yapılan müdahalelerin sellere ve heyelanlara neden olabileceği uyarısında bulunan TOD, projenin durdurulması çağrısı yaptı.

Rize’nin İkizdere ilçesinde bulunan İşkencedere Vadisi’nde Cengiz İnşaat tarafından yapılmak istenen taş ocağı projesine karşı verdiği yöre halkının direnişi 20 gündür sürüyor. Direniş ülke gündeminden düşmezken, çalışmalar ise kolluk kuvvetlerinin eşliğinde sürdürülmeye çalışılıyor. Barolar, çevre örgütleri ve çeşitli demokratik kitle örgütlerinin de projeye karşı dayanışma çağrısı ve olası etkilerine yönelik uyarıları devam ediyor.

Türkiye Ormancılar Derneği de (TOD) “ormanları, dereleri, vadileri ve yerleşim alanlarını tehdit eden” taş ocağı projesiyle ilgili bir basın açıklaması yayınladı.

“SEKTÖRE UCUZ HAMMADDENİN DOĞAYA MALİYETİ YÜKSEK”

İyidere ilçesinde yapılması planlanan ‘lojistik merkez ve liman merkezine’ malzeme sağlamak amacıyla İkizdere’de taş ocağı açılmak isteniyor. TOD, ülke ekonomisinin inşaat üzerinde yükseldiğine dikkat çekerek, sektörü ucuz hammadde beslemek için taş ocağı projelerinin artırıldığına değindi. TOD’un açıklamasında, “Bu tercih nedeniyle kamu kurumları ve şirketlerin ekonomik maliyeti bir miktar düşse bile, bu uygulamanın ekolojik ve sosyal maliyeti çok yüksek olmaktadır. Bu tür uygulamalar ülkemizin doğal varlıklarının nasıl bir talana maruz bırakıldığı ve olağanüstü doğal varlıkların nasıl değersizleştirildiğinin en açık kanıtıdır” ifadelerine yer verildi.

“TAŞ OCAĞI LİMAN PROJESİ İÇİN DEĞİLMİŞ”

Açıklamada, projenin yanlış yerde planlandığı belirtilerek, “Dik, sarp ve ormanlarla kaplı, köy yerleşimlerinin ortasında ve tarım alanlarına neredeyse bitişik bir alanda taş ocağı işletmesi açılmasının daha başlamadan çeşitli çatışmalara yol açtığı bilinmektedir” denildi.

Ormancılar Derneği açıklamada, taş ocağının açılmasına gerekçe gösterilen liman projesiyle ilgili, yine liman projesinin ÇED dosyasında yer alan “Proje kapsamında herhangi bir malzeme ocağı işletilmesi veya hazır beton tesisi kurulması planlanmamaktadır” ifadelerine dikkat çekti:

“İkizdere’deki taş ocağında işlemlere başlanmıştır. Böylece hem lojistik merkez ve limanın ÇED Raporuna aykırı hareket edilmiş, hem de hukuki bir temeli olmayan bir gerekçeyle orman tahribatının önü açılmış olmaktadır.”

“PROJE FAHİŞ BİR PLANLAMA HATASI”

Açıklamada projenin bir planlama hatası olduğuna dikkat çekilerek, şöyle devam edildi:

“Bölgede yaşayan halkın evlerine 230 metre, tarla ve tarım alanlarına ise 50-70 metre mesafelerde yılın neredeyse tamamında delme, patlatma, yükleme ve taşıma faaliyetlerinin öngörülmesi her şeyden önce fahiş bir planlama hatasıdır. Özetle doğrudan ve dolaylı olarak dere yatağına müdahale edilmiştir. Karadeniz Bölgesindeki sellerin büyük bir çoğunluğunun nedeni dere yataklarına yapılan müdahalelerdir. Şimdiden bölgede sel riskinin arttığını ve derelerden akan suyun kalitesinin erozyon nedeniyle bozulduğunu söylemek mümkündür. Türkiye Ormancılar Derneği olarak gelecekte yaşanması olası sel ve heyelanlara karşı yetkilileri uyarıyor ve acilen ocak faaliyetlerinin sonlandırılması ve devam eden dava süreçlerinin tamamlanması gerektiğine inanıyoruz.”