Ordu’nun Ünye ilçesi Üçpınar köyünde sondaj çalışmasına karşı başlayan direniş, 13. gününde sondaj makinalarının alandan çekilmesi üzerine sona erdi.

Üçpınar köylüleri yaptıkları basın açıklamasıyla “13 gün yaşam alanlarımızı, geleceğimizi savunduk. Sondaj ekiplerinin ve jandarmanın köyümüzden çekilmesinden kaynaklı bundan sonraki süreci büyük bir titizlikle takip edecek, hukuki işlemlerimize devam edeceğiz” denildi.
Maden sondaj arama çalışmasına karşı 13 gün boyunca jandarma ve polisin müdahalelerine rağmen direndiklerini belirten köylüler, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü tarafından Üçpınar’da 40, Yeşilkent’te 5, Çiğdem’de 2, Gökçebel’de 2 olmak üzere toplam 49 sondaj yapıldığını ve yapılan aramanın betonoit olduğunu aktardı.
Ormanlarını koruyan köylüler jandarma ve sondaj ekibinin 9 Kasım günü köyden ayrıldıklarını ifade ederek şunları söyledi:
“Bizler Ünye Üçpınar köylüleri olarak maden sondajına karşı 13 gün direndik. 13 gün yaşam alanlarımızı, geleceğimizi savunduk. Sondaj ekiplerinin ve jandarmanın köyümüzden çekilmesinden kaynaklı bundan sonra süreci büyük bir titizlikle takip edecek, hukuki işlemlerimize devam edeceğiz. 13 gün değil 13 yıl geçse de direnişimizden, yaşam alanlarımızdan, fındığımızdan vazgeçmeyeceğiz.”