HaberTürk yazarı Fatih Altaylı’nın, bugünkü köşesinde paylaştığı okur mektubunda, tek yönlü ücret alındığı belirtilen 15 Temmuz ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden “aynı günde geçilmezse” iki yön geçişinde ayrıca ücretlendirildiği bilgisi paylaşıldı.

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, bugünkü köşesinde okur mektuplarına yer verdi. Altaylı’nın okurlarından biri mektubunda kendisinden Boğaz Köprülerinden iki yönde de ücret alındığını yazdı. Okur, Karayolları’nın konuyla ilgili kendisine, “Aynı günde gidiş ve dönüş gerçekleşmez ise ücret alınır” bilgisi verdiğini paylaştı.

“10,50 ÜCRET KESİLDİĞİNİ GÖRDÜM”

“Boğaz Köprülerinden iki yönde de ücret alınıyor mu?” başlıklı yazıda okurlardan biri kendisinden Boğaz Köprülerinden iki yönde de ücret alındığını, şöyle anlattı:
“28.08.2020 tarihinde 15 Temmuz Köprüsü’nden Asya-Avrupa yönüne satın aldığım yeni aracım ile geçtim, sonrasında HGS bakiyeme baktığımda ücret olarak 10.50 kuruş kesildiğini gördüm. Karayollarının sitesinde ücret tek yönlü olarak alınılır denilmekte ve yıllardır uygulama bu yönde diye biliyoruz. Buna rağmen dönüşte de ücret alındığını görünce şaşırdım.”

KARAYOLLARI’NIN YANITI

Altaylı’nın aktardığı okur mektubunda şu ifadelere yer verildi:
“Toplumun ortak sorun ve problemlerine olan duyarlığınız ve bunları gündeme getirmenizden dolayı öncelikle çok teşekkür ederim. 28.08.2020 tarihinde 15 Temmuz Köprüsü’nden Asya- Avrupa yönüne satın aldığım yeni aracım ile geçtim, sonrasında HGS bakiyeme baktığımda ücret olarak 10.50 kuruş kesildiğini gördüm. Karayollarının sitesinde ücret tek yönlü olarak alınılır denilmekte ve yıllardır uygulama bu yönde diye biliyoruz. Buna rağmen dönüşte de ücret alındığını görünce şaşırdım.
Bilgi almak için Karayolları’nı aradığımda aynı günde gidiş ve dönüş gerçekleşmez ise ücret alındığını söylendi. Normalde Avrasya Tüneli, Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim köprülerinde iki yönde de ücret alınırken, şimdi artık tek yönlü ücret alındığı zannedilen 15 Temmuz ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden ‘aynı günde geçilmezse’ iki yön geçişinde ayrıca ücretlendirildiği söyleniyor. Bu bilgi ne kurumun sitesinde var ne de konu haber oldu. Muhtemelen kimse farkında değil. Yıllardır Avrupa’dan Asya’ya geçerken ücret ödenen ama Asya-Avrupa geçişi ücretsiz olan bu köprülerde vatandaşın 2 defa ödeme yapması üstelik de bunun kimseye haber verilmeden, oldubitti şeklinde olması hem kamu vicdanı hem vatandaş için çok ağır bir yük. Kurumdan aldığım bu şifahi bilgi dışında ücret tarifesinin ne zamandan beri bu şekilde işletildiği ile ilgili kurumdan bilgi de verilmiyor. Konu geniş bir kitleyi ilgilendirdiği için köşenizde yer alması ile belki bu uygulamadan vazgeçilir ya da en azından vatandaş nasıl kandırıldığı ile ilgili bilgilendirilir umudu ile…”