Kendisine yönelik dayatmalar nedeniyle bir süredir görevden ayrılacağı konuşulan ve 26 Şubat’ta ‘izne’ ayrılan Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla istifa etti.

ABD’de ‘Halkbank davası’ sebebiyle 28 ay hapis yatıp, Türkiye’ye döndükten sonra Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü’ne getirilen ve son günlerde görevini bırakacağı konuşulan Hakan Atilla görevinden istifa etti.
Borsa İstanbul’dan konuya ilişkin yapılan açıklamada “Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Sn. Mehmet Hakan Atilla’nın kendi isteğiyle 08.03.2021 tarihinden itibaren Genel Müdürlük görevinden istifa etmesi nedeniyle, 08.03.2021 tarihli Yönetim Kurulu kararı ile istifası kabul edilmiştir. Borsamız kararı, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlığı’na bildirilmiştir” denildi.

ATİLLA’NIN GÖREVDEN ALINMASI İÇİN “ABD’YE JEST” YORUMU YAPILMIŞTI

Atilla’nın istifa edeceği haberleri hafta sonu dış basında da yer almıştı.
Financial Times gazetesinin haberinde, “Türkiye Mayıs’ta başlaması beklenen bir dava süreciyle daha karşı karşıya. New York’ta başlaması beklenen davada Halkbank’ın para aklama, yaptırımı delme ve dolandırıcılık suçlarından yargılanması bekleniyor. ABD’li savcılar İran’ın Halkbank aracılığıyla 20 milyar dolar değerindeki petrol gelirini kullanabildiğini iddia ediyor. Halkbank’a verilecek ciddi bir ceza Türkiye’deki bankacılık sistemini sarsabilir” yorumunu yapmıştı. Gazete, “Atilla’nın görevden alınması Joe Biden’ın yeni yönetimiyle ilişkileri iyileştirmek isteyen Erdoğan’ın Türkiye ile ABD arasındaki anlaşmazlığını iyileştirmek için sembolik bir jest olabilir” yorumu yapılmıştı.

NE OLMUŞTU?

Hakan Atilla’nın istifası, 26 Şubat Cuma günü izne ayrılmasıyla gündeme gelmişti. Bu yöndeki iddialar üzerine Atilla “İddialara cevap vermek anlamlı değil o yönde bir karar alırsam borsa resmî bilgilendirme yapar elbette” açıklamasında bulunmuştu.
Halkbank’ta çalışırken İran’ın yaptırımlardan kaçmasına yardım ettiği gerekçesiyle suçlu bulunmuştu. ABD’de 32 ay hapis cezasına çarptırılan Atilla, 28 ay tutuklu kalmasını ardından Türkiye’ye dönmüştü.
Eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı iken, İran yaptırımlarının delinmesiyle ilgili ABD’de görülen davada yargılanan Atilla’ya Mayıs 2018’de mahkeme 32 ay hapis cezası vermişti. 28 ay tutuklu kaldıktan sonra Temmuz 2019’da tahliye dilen Atilla, Türkiye’ye dönmüş ve Ekim 2019’da Borsa İstanbul Genel Müdürü olarak atanmıştı.