2 Temmuz 2020, Perşembe

CHP’li Barut’tan Bakan Pakdemirli’ye: 10 bin 551 atama sözünüzü tutun

Güven BoğaBütün yazıları

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, ‘binlerce personel alımı beklemesinler’ diyen Bakan Pakdemirli’ye sert tepki gösterdi. Barut, “Bakan bayramlık ağzını açmış. AKP’nin 10 bin 551 atama sözü boynunda asılı duruyor. Verilmiş sözü tutmamak halkımız tarafından nasıl cezalandırılacak bunu ilk seçimde göreceğiz” diyerek tepki gösterdi.

Tarımın ve hayvancılığın dışa bağımlı ithalata dayalı politikalarla dibe vurduğunu söyleyen CHP Adana Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut şunları söyledi:

“AKP DEMEK İTHALAT DEMEK”

Ülkemiz çiftçisi, köylüsü üretim yapamaz, ürettiğinden kazanamaz durumdadır. Toprağın ekilip biçilmesi, hayvanın sağlıklı beslenmesi ve tüketiciye en güvenli bir şekilde ulaşması için girdi maliyetlerinin en düşük seviyede tutulması gerekmektedir.
AKP tarım politikasını ne yazık ki bu düşünceden uzak bir şekilde uygulamaktadır. Çiftçinin, köylünün canını bezdiren mazot, gübre, ilaç ve yem gibi en temel girdi kalemleri almış başını gitmiştir. Üretici atadan dededen kalan topraklarını ele güne karşı duyduğu manevi duygularla yinede ekmek, biçmek üzere işlemektedir. Ancak ürettiği ürüne ne destek olunmakta nede pazar bulabilmektedir.

“HAYVAN SAYIMIZ HER GEÇEN GÜN AZALMIŞ”

Yaklaşan Kurban bayramı nedeniyle hayvan varlığımıza ilişkin Ziraat Mühendisleri Odasının (ZMO) yapmış olduğu çalışmadan veriler paylaşan Ayhan Barut şöyle konuştu:

“Türkiye tarihinde resmi olarak ilki 2010 yılında olmak üzere 2011, 2017 ve 2018 yıllarında kurbanlık amaçlı hayvan ithalatı yapıldı.
Ülkemizde yılda 10 milyon civarında hayvan kesimi yapılmakta. Kırmızı et üretimimiz 1 milyon tonun üzerinde gerçekleşmektedir. Kesilen hayvanların %55`ini koyun, %14`ünü keçi, %31`ini de sığır oluşturmaktadır.

2019 yılının ilk altı ayında ithal edilen sığır sayısı 64 ilimizdekinden ve Bartın, Karabük, Hakkari, Bilecik, Siirt, Tunceli, Yalova, Kilis ve Rize illerimizdeki toplam sığır sayısından daha fazladır.

2019 yılının ilk yarısında ithal edilen koyun sayısı ise, Sakarya, Bayburt, Gümüşhane, Yalova, Karabük, Zonguldak, Düzce, Rize ve Bartın`daki koyun sayısından daha fazladır.

Son dört buçuk yılda 765 bin koyun ithal edilirken, 110 milyon dolar ödenmiştir. Yani 1960 yılı rakamlarımız baz alındığında toplam hayvan sayısında %13`lük bir azalış olmuştur. Bakan hayvancılıkta içinde bulunduğumuz bu gidişe dur demek için ne yapacak onları anlatmalı.”

“AKP KENDİ SÖZÜNE SAHİP ÇIKMALI”

Tarımda üretimden tüketime her halkanın ayağa kalkması için birinci koşul bilinçli, eğitimli, meslek aşkı ile yanan genç meşalelerin bir an evvel toprakla, hayvancılıkla buluşması gerektiğini vurgulayan Ayhan Barut şunları söyledi:

“Tarımın içinde bulunduğu dar boğazdan düze çıkması için üretim odaklı politikalar benimsenmelidir. Tarımsal üretimin desteklenmesi, ithalatçı politikalardan vazgeçilmesi, ürün planlamasının yapılması ve yöneticilerin tarımın içinden gelen ve meslek deneyimi olan kişilerden tercih edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde hobileri arasında dahi tarımsal faaliyetler olmayan yöneticilerle tarımın yükselmesi, yücelmesi mümkün olmayacaktır.”

“Tarladan sofraya tarımın tüm halkalarını Ziraat Mühendisleri, Gıda, Su ürünleri Mühendisleri ile Veteriner hekimler yönetmeli, onlar hizmet vermelidirler” diyen Barut, “17 yıldır ülkeyi yöneten AKP kendi sözüne sahip çıkmalı ve 10 bin 551 atama sözünü yerine getirmelidir.
Bakan ‘‘binlerce personel alımı beklemesinler’ sözünün hayrını görsün. Bakanlıktaki ballı atamalarını, bağlı kuruluşlardaki çift dikişli atamalarını gözden geçirsin” ifadelerini kullandı.

Son Haberler

Anayasa Mahkemesi’nden yurt dışında yaşayanlar için emeklilik kararı

Anayasa Mahkemesi, yurt dışında geçen hizmet sürelerini borçlanmanın, vatandaşlığa alınma tarihinden önceki süre için tanınmamasını 'ayrımcılık' olarak gördü ve ihlal kararı verdi. AYM, yurtdışında geçen...

Aleyna Can’ı öldüren erkek infaz düzenlemesi ile tahliye edildi

Kartal’da 17 yaşındaki Aleyna Can’ı öldüren ve tutuklu olan Mesut Varol, infaz düzenlemesiyle tahliye edildi. İstanbul Kartal’da, 30 Kasım 2017 tarihinde 17 yaşındaki Aleyna Can,...

Maskesiz sokağa çıkma yasağına bir il daha eklendi

Sinop’ta açık ve kapalı alanlarda maskesiz dolaşmak yasaklandığı duyuruldu. Sinop Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, ülkede her geçen gün iyiye giden koronavirüs vaka sayılarındaki azalmanın devamı...

Kovid-19’lu damat hastalığı düğüne katılan 110 kişiye bulaştırdı ve öldü

Yüksek ateşine rağmen düğün yapmakta ısrar eden damat, düğünün üzerinden 2 gün geçmeden öldü. Damadın ailesi, panik ile damada COVİD-19 testi yapmadan, bedenini yaktı....

Çok Okunanlar

Sayısal Loto çekilişinde 3.5 trilyonda 1 mümkün olan ihtimal gerçekleşti

Milli Piyango çekilişleri tarihinde olmaz denilen oldu ve 20 gün arayla gerçekleşktirilen iki çekilişte 6 numaranın 5'i aynı çıktı....

İstanbul için 7,3 büyüklüğünde deprem ve tsunami uyarısı

Birçok depremi önceden tahmin etmesi ile bilinen jeoloji profesörü Naci Görür'e göre büyük bir deprem ve tsunami tehlikesi var....

Albayrak paylaşımlarında gözaltı sayısı 11 oldu

Esra Albayrak ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın yeni doğan çocukları hakkında hakaret içerikli sosyal medya paylaşımı yapanlara...

Fen Bilgisi öğretmeni uyuşturucu satarken yakalandı

Marmaris'te, Breaking Bad dizisini akıllara getiren bir olay yaşandı. Fen Bilgisi öğretmeni S.Z.B uyuşturucu ticareti yaparken polis ekiplerince suçüstü...

Sağlık Bakanlığı’ndan düğün genelgesi: Düğünler serbest ama halay çekmek yasak

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs nedeniyle düğünlerde alınacak tedbirleri yayımladı. Buna göre, düğün salonlarına maskesiz girilemeyecek ve halay çekilemeyecek. Sağlık Bakanlığı tarafından...

Gözden Kaçmasın