EKONOMİ

CHP’li Gaytancıoğlu: Halkın enflasyonu hiçbir zaman düşmüyor

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, “Türkiye’de her şeye zam yapılıyor ama enflasyon yükselmiyor! TÜİK’e yeni başkan geçtikten sonra enflasyon, yüzde 25’lerden yüzde 9.26’ya düşüyor (!) Enflasyon gerçekten düşmüş olsa, biz buna inanırız ve seviniriz. Ama halkın enflasyonu hiçbir zaman düşmüyor” dedi.

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu yaptığı açıklamada; hükümetin ekonomi politikalarını eleştirdi. AK Parti hükümetinin devlete ait birçok tesisi özelleştirdiğini belirten Gaytancıoğlu, “Özelleştirmelerle birlikte, devletin kasasına yaklaşık 70 milyar dolar girdi. Dış borç alındı ve devletin 120 milyar dolar olan dış borcu 470 milyar dolarlara çıktı. Bu borçla ne yapıldı? Ülkeler, borç alır ve yatırımlar yaparlar. Ama alınan borçlarla ciddi bir kamu yatırımı yapılmadı. Yatırımlar ve harcamalar, yap-işlet-devret modeliyle yapıldı. Örnek vermek gerekirse; köprülerden geçiş için 40 bin kişiyle anlaşılıyor ve 20 bin kişi geçiyorsa, bunun geri kalanı devlet tarafından karşılanmaktadır. Dolayısıyla, köprüden geçilse de geçilmese de vatandaşın cebinden para çıkıyor. Devlet, üreten sektörlere kaynak aktaramadı. Şimdi ise her şeyden vergi alınıyor ve zamlar yapılıyor. Türkiye’de her şeye zam yapılıyor ama enflasyon yükselmiyor! TÜİK’e yeni başkan geçtikten sonra enflasyon, yüzde 25’lerden yüzde 9.26’ya düşüyor (!) Enflasyon gerçekten düşmüş olsa, biz buna inanırız ve seviniriz. Ama halkın enflasyonu hiçbir zaman düşmüyor” dedi.

“BÜTÇE AÇIĞI ZAM YAPILARAK DEĞİL; ÜRETİM YAPILARAK KAPATILIR”

Okan Gaytancıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin 140 milyar lira bütçe açığı var ama bu kadar para da faize ödeniyor. Türkiye’de faiz olmasa, bütçe açığı da olmayacaktır. Bütçe açığını kapatabilmek için iğneden ipliğe her şeye zam yapılıyor. Zam yaptıktan sonra halkın alım gücü sürekli düşüyor. Asgari ücret, emekli aylığı, işçi ve memurun geliri artmıyor. Türkiye ekonomisi, 2020 yılına sorunlu şekilde giriyor. Sorunlar, kışla birlikte daha da artacaktır. Bütçe açığı zam yapılarak değil; üretim yapılarak kapatılır.”

“HÜKÜMET, ÜRETİME DEĞİL; BETONA YATIRIM YAPIYOR”

Gaytancıoğlu, “Hükümet, ülke ekonomisini iyi yönetemiyor. Hükümet, üretime değil, betona yatırım yapıyor. Konut kredilerinin düşmesi için kaynak aktarılıyor ama esnaf, çiftçi kredi faizlerinin düşmesi için herhangi bir adım atmıyor. Üniversitelerden mezun olmuş öğrencilerin, işsiz olmasına rağmen aldıkları bursları geri ödemeleri isteniyor. İşsiz birinin bunu ödeme şansı yok. Bu konuda gerekli düzenlemelerin yapılmasında fayda var” dedi.

dokuz8HABER’i takip edin

Video