EKONOMİ EMEK DÜNYASI

DİSK/BİSAM: Açlık sınırı 1.686 lira, yoksulluk sınırı 5.833 lira

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası Araştırma Merkezi, açlık ve yoksulluk sınırı Mayıs ayı raporunu yayınladı. Buna göre dört kişilik bir aile için açlık sınırı 1.686 lira, yoksulluk sınırı ise 5.833 lira olarak belirlendi.
Açlık ve yoksulluk sınırı BİSAM tarafından her ayın ilk haftasında, Türkiye İstatistik Kurumu’nun Tüketici Fiyat Endeksini açıklanmasını takiben kamuoyu ile paylaşılıyor. Raporda 4 Kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmek için yapması gereken minimum aylık gıda harcaması “Açlık sınırı” olarak belirlenirken, bu verinin “Hane Halkı Tüketim Harcaması”na dağıtılması ile elde edilen veri ise “Yoksulluk sınırı” olarak belirleniyor.

‘AÇLIK SINIRI SON 16 YILDA 4 KAT ARTTI’

AKP döneminde açlık sınırının dört kat arttığına değinilen raporda, asgari ücretin ise son iki yılda sadece 300 lira artmasına dikkat çekildi. Son 16 yılda açlık sınırı 359 lira, yoksulluk sınırı ise 1243 lira artarken, yurttaşların alım gücünün azalmasına karşın, temel gıda maddelerinin fiyatlarında artış gözlemlendi.

‘EN FAZLA SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ TÜKETİLİYOR’

Temel gıda maddeleri fiyatlarının TÜİK verilerinden hareketle hesaplandığı raporda, süt ve süt ürünlerinin payının yüzde 40.9 ile en yüksek orana sahip olduğu görüldü.

‘ASGARİ ÜCRET AÇLIK SINIRININ ALTINDA’

Tüm aile bireyleri için gerekli kalori miktarının hesaplandığı ve sağlıklı beslenme için gerekli gıdaların belirlendiği raporda; asgari ücret, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırının altında kaldı.

dokuz8HABER’i takip edin

Video