Gaziantep Akaryakıt Bayileri Derneği (GABDER) 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri ve ardından 23 Haziran’da yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimleri’nin ardından 4 yıllık seçimsiz dönemde yapısal reformların tamamlanması ve ekonomiye odaklanılması çağrısında bulundu.

Türkiye’nin seçimlerle çok fazla zaman geçirdiğini ve biran önce ülkenin gerçek sorunlarına çözüm üretilmesi gerektiğini belirten GABDER Başkan Vekili Necmi Alpay, “Ülke olarak artık seçimleri geride bırakıp, asıl sorunlarımıza yönelmeli ve özellikle ekonomiye odaklanmamız gerekiyor” dedi.
Seçimin tamamlanmasıyla ekonomiye odaklanılmasının önem taşıdığını kaydeden Alpay, Türkiye’nin önüne koyduğu hedefleri bulunduğunu bunun için de daha fazla zaman kaybetme lüksü bulunmadığını ifade etti. Başkan Vekili Alpay, “Ülke olarak artık seçimleri ve özellikle suni tartışmaları geride bırakmamız gerekiyor. Önümüzde 4 yıllık seçimsiz bir dönem var. Bu süre iyi değerlendirilmeli ve gerekli yapısal reformlar tamamlanmalı. Ekonomi alanında ülke olarak zor durumdayız. Piyasalarda önemli ölçüde daralma var. Birçok sektör durma noktasına geldi. Belli ki önümüzdeki süreç çok daha zorlu geçecek. Özellikle son dönemde ülke ekonomisinin lokomotif sektörleri haline gelen Lojistik ve İnşaat sektörlerindeki durgunluğu gidermek için acilen tedbirler alınmalıdır.Lojistik ve İnşaat sektörlerindeki daralma iç piyasanın durgunluğuna işarettir” diye konuştu.
Seçilen tüm belediye başkanlarını kutlayıp, sonuçların tüm Türkiye’ye hayırlı olması temennisinde bulunan Alpay, daha sonra şunları söyledi:
“Türkiye’nin bölgesinde ve küresel ekonomide yükselmesi için hepimize görev düşüyor. İş dünyası olarak el birliğiyle daha çok üretmek, daha fazla yatırım, istihdam ve ihracat için çalışacağız. Ancak bizlerin bu çabalarının boşa çıkmaması için ülkeyi yönetenlerin de iş dünyasının önüne açacak, üretim ve istihdamı canlandıracak yeni ve etkin adımlar atmasını bekliyoruz. Akaryakıta sürekli olarak zam geliyor. Akaryakıt fiyatlarında uygulanan eşel mobil sistemiyle, petrol fiyatları, döviz kuru ve uluslararası ürün fiyatlarındaki artış neticesinde yurt içi pompa fiyatlarında meydana gelen yükselişler, ÖTV ayarlamasıyla tüketiciye zam olarak yansıtılmadan dengelenmeye çalışılıyor. Akaryakıttaki bu fiyat artışları tüketimi de direkt olarak etkilemekte. Tüketim hızla düşüyor. Eşel mobil sistemi de tüketimin artması için yetersiz kalıyor. Tüketim için öncelikle piyasaların açılması, üretimin, ticaretin ve istihdamın arttırılması gerekiyor. Ekonomik durgunluğu gidermek için acil tedbirler alınmalı. Ülke olarak kaybedecek vaktimiz kalmadı. Boş tartışmaların ülkeye faydası olmayacaktır.”