Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, ‘Ekonomi Reform Paketi’nin ayrıntılarını açıkladı. Elvan konuya ilişkin, “Her 3 ayda bir reform takip toplantılarıyla programın başarısını değerlendirip kamuoyunun takdirine sunacağız” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, ‘Ekonomi Reform Paketi’nin ayrıntılarını açıkladı. Elvan konuya ilişkin, “Her 3 ayda bir reform takip toplantılarıyla programın başarısını değerlendirip kamuoyunun takdirine sunacağız” dedi.  Elvan, reform paketi takviminin en geç gelecek salı paylaşılacağını söyledi.

“VATANDAŞLARIN TALEPLERİNİ VE SİVİL TOPLUM KURUŞLARIMIZIN GÖRÜŞLERİNİ DEĞERLENDİRDİK”

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, AA Editör Masası’nda kamuoyu ve piyasalar tarafından uzun zamandır beklenen ve geçen hafta AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan ‘Ekonomi Reformları’yla ilgili soruları yanıtladı. Elvan, yaptığı açıklamada, “Vatandaşların taleplerini, sivil toplum kuruluşlarımızın görüşlerini bir bütün halinde değerlendirerek Ekonomi Reform Programı’nı oluşturduk” dedi.
Sputnik’in derlemesine göre Elvan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

  • Ekonomi Reform Programı ile pandemi sonrası döneme hazır olmak adına yol haritamızı ortaya koyalım dedik. Çok değişik ülkelerden, büyükelçiliklerden Ekonomi Reform Programı’na ilişkin Bakanlığımızdan detaylı açıklama talep edildi.

YABNCI YATIRIMCILARLA BİR ARAYA GELİNECEK

  • Yabancı yatırımcılarla bir araya gelerek, onlara da Ekonomi Reform Programı’nı kapsamlı bir şekilde anlatacağız. AB ülkeleri başta olmak üzere G20 büyükelçileri ile bir araya geleceğiz, Ekonomi Reform Programı’nın detaylarını paylaşacağız.
  • Ertelenmiş bir taleple karşı karşıyayız. Türkiye’nin önünde çok önemli fırsat penceresi var. Bu paketle fırsatları yakalamak istiyoruz.
  • Kamu maliyesinde bütçe disiplininin son derece önemli olduğunu düşünüyoruz. Mali disiplinden bugüne kadar asla taviz vermedik.

HER ÜÇ AYDA BİR REFORM TAKİP TOPLANTILARI YAPILACAK

  • Takvimimizi hazırladık, kapsamlı olarak en geç önümüzdeki hafta salı günü eylem programımızı ve takvimimizi paylaşacağız. Her 3 ayda bir reform takip toplantılarıyla programın başarısını değerlendirip, kamuoyunun takdirine sunacağız.
  • Kamu Filo Yönetim Sistemi’ni geliştiriyoruz. Kamu taşıtlarının tedariki, kullanımı, tasfiyesinde etkinlik ve verimliliği artıracağız. Kamuda taşıt bazlı envanter ve maliyet bilgisi düzenli kayıt altına alınacak, taşıt edinimi ihtiyaç analizlerine dayandırılacak.
  • Taşıtlarda hizmetlere göre standardizasyon sağlanacak, satın alma ve kiralama toplu tedarik edilecek, ortak taşıt alma sistemi geliştirilecek.
  • (Kamu ihaleleri) Sertifikasyon sistemi getiriyoruz. Firmaların liyakat ve yetkinliklerini belirleyen kriterler kamuoyuyla paylaşılacak.

YEREL YÖNETİMLERİN HARCAMALARINA DÜZENLEME

  • Yerel yönetimlerin harcamalarına yönelik de bir düzenlemenin yürürlüğe girmesini arzu ediyoruz.
  • Hem ulusal hem uluslararası yatırımcılar açısından şeffaflık ve öngörülebilirlik önemli. Bu konuda hassasiyetimizi sonuna kadar sürdüreceğiz.