Uluslararası Para Fonu (IMF), 2020 mali yılında 83 ülkeye 165 milyar dolarlık finansal destek sağladı.

IMF tarafından “Benzeri Olmayan Bir Yıl” Başlığı ile yayınlanan 2020 yılına ait raporda, küresel ekonominin Covid-19 salgınının etkisiyle derin bir resesyonla karşı karşıya olduğu anımsatıldı ve 83 ülkeye 165 milyar dolar finansal destek sağlandığı kaydedildi.
Ekonomik görünüme ilişkin belirsizliğin olduğu vurgulanan raporda, ekonomik durgunluk, işsizlik, iklim değişikliği, teknoloji ve otomasyon, dijital para birimlerinin yükselişi, artan eşitsizlik ve borçla dünyanın her yerinden insanın hayatında derin değişikliklerin yaşandığı aktarıldı. Raporda, hükümetlerin salgının etkilerine karşı ekonomiyi desteklemek için cesur adımlar attığı hatırlatılarak, yaklaşık 12 trilyon dolarlık mali ve 7.5 trilyon dolarlık parasal eylemin hayata geçirildiği kaydedildi.

49 DÜŞÜK GELİRLİ ÜLKEYE İMTİYAZ

Dünyanın karşı karşıya olduğu krize yönelik IMF’nin aldığı önlemlere de değinilen raporda, IMF’nin 2020 mali yılında 49 düşük gelirli ülkeye 16.1 milyar dolarlık imtiyazlı finansman dahil 83 ülkeye 165 milyar dolarlık finansal destek sağladığının bilgisi verildi. Raporda, 129 ülkenin de ekonomik gözetiminin tamamlandığı da aktarıldı.