AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yarın açıklayacağını söylediği “müjde” projeye ilişkin İYİ Parti’den açıklama geldi. İYİ Parti bu açıklamala ile borsada ciddi spekülasyonların oluştuğunu söyledi.

İyi Parti Milli Güvenlik Politikaları Başkanı Aytun Çıray, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın cuma günü ‘müjde’ açıklayacağını duyurmasının ardından gündeme gelen spekülasyonlar nedeniyle borsa işlemlerinin durdurulmasını ve soruşturma açılmasını talep etti.

“SPEKÜLASYONLAR OLUŞUYOR”

Çıray, Erdoğan’ın “Cuma günü müjde vereceğiz” sözleri ve sonrasında yapılan açıklamalara tepki gösterdi. Çıray, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın “Yakında…” paylaşımına da yer verirken, spekülasyonlar nedeniyle borsa işlemlerinin durulmasını istedi.


Çıray, “BORSA İŞLEMLERİ DURDURULMALI! Sn Danışman sanki paparazzi programı sunuyor gibi ‘Yakında’ diye mesaj atıyor. Her türlü spekülasyon ortalıkta uçuşuyor. Piyasalar allak bullak. SPK kanununa göre resmen suç!!! SPK İŞLEMLERİNİ DURDURUN! Asimetrik ve gizli bilginin piyasa oyuncuları tarafından önceden bilinerek hileli ve haksız kazanç elde edilmiş olabilir” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN’IN AÇIKLAMASINDAN SONRA ENERJİ ŞİRKETLERİNİN HİSSELERİ YÜKSELDİ

Erdoğan’ın açıklamasından sonra enerji şirketlerinin hisselerinin yükseldiğine dikkat çeken Çıray, “Sn Erdoğan daha ‘müjde’ demeden enerji şirketlerinin hisselerinin ortalamalarının çok üstünde ve sebepsiz yükselmesi soruşturulmalı. SPK’nın derhal işlemleri durdurup, son 48 saattir kim ne aldıysa soruşturması gerekiyor. Başta bu bilgiye kamuda erişebilenlerin soruşturulması kanun icabı” dedi.