CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “beşli çete” olarak tanımlayıp, haksız kazançlarına el konulanacağını ilan ettiği iktidar yanlısı holdingler ihale kavgasına tutuştu. Cengiz Holding Limak’ı, Ethem Sancak’ın BMC’si de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ihalesini şikâyet etti.

İktidar yanlısı şirketlerin ihale kavgasını BirGün’den İsmail Arı haberleştirdi. Arı’nın haberine göre, Mehmet Cengiz’in şirketi, 3’üncü Havalimanı gibi bir çok ihalede partneri olan Nihat Özdemir’in Limak Holding’ini Kamu İhale Kurumu’na şikâyet etti. Eski AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi Ethem Sancak’ın BMC Otomotiv Şirketi de AKP’li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ihaleyi alamadığı için Kamu İhale Kurumu’na başvurdu.

LİMAK ÖNCE ALDI, SONRA ELENDİ

CHP’li Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Hatay Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü, geçen yıl 23 Kasım tarihinde “Serbest Piyasadan Elektrik Enerjisi Alımı” adı altında bir ihale düzenledi. İki şirketin katıldığı ihaleyi Limak Holding’e bağlı Limak Uludağ Elektrik Şirketi aldı. Ancak, Cengiz Holding’e bağlı Cengiz Elektrik Şirketi, ihale dosyasında eksiklikleri olduğunu belirterek, Limak’ı Kamu İhale Kurumu’na şikâyet etti. Şikayet üzerine “mevzuata aykırılıklar tespit edildi” ve Limak, ihale sürecinden elendi.

SANCAK’IN BAŞVURUSU SONUÇSUZ

Kamu İhale Kurumu’nun 13 Ocak tarihinde yayımladığı tutanakta ise BMC’nin şikayeti yer aldı. AKP’li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 15 Ekim 2020’de 109 adet otobüs alımı için yaptığı ihaleyi Vehbi Koç’un kızı Suna Kıraç’ın eşi İnan Kıraç’a ait Karsan Otomotiv Şirketi’nin aldığı açıklandı. Bunun üzerine Ethem Sancak, BMC Otomotiv Şirketi ihaleyi şikayet etti ve Karsan Otomotiv’in belgelerinin eksik olduğunu öne sürdü. Ancak, bu başvuru Kamu İhale Kurumu’ndan itibar görmedi ve ihaleyi iptal edilmedi.