Merkez Bankası 2020 yılı sonu enflasyon tahminini 0,8 puan düşürerek yüzde 7,4’e indirdi.

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal yılın ikinci Enflasyon Raporu’nu açıkladı. Enflasyon Raporu 2020-II Bilgilendirme Toplantısı, koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında sanal olarak gerçekleştirildi.

“HİZMET SEKTÖRÜ HIZLA ZAYIFLADI”

Uysal açıklamasında, şu ifadeleri kullandı:
“Koronavirüs ekonomileri birçok kanalda etkileyerek küresel iktisadi faaliyetin sert bir şekilde daralmasına neden oldu. Mart ayı içerisinde hizmetler sektörünün hızla zayıflamasına neden oldu. Türkiye’nin ülke risk primi artarken TL’de değer kaybı görüldü, kur oynaklığı arttı. Tüketici kredileri son aylarda ivme kaybediyor. Ülkemizde de 2. çeyrek için belirgin bir yavaşlamaya işaret ediyor.”
2021 enflasyon tahminini de paylaşan Uysal, şöyle devam etti:
“Salgının etki alanı Orta doğu ve Afrika ile Rusya ile ihracat pazarlarımızın da önümüzdeki dönem zayıf seyretmesi bekleniyor. Cari işlemler dengesinin yıl boyunca ılımlı seyredeceğini tahmin ediyoruz Son dönemde TL’deki değer kaybına rağmen uluslararası emtia fiyatlarındaki keskin düşüşler enflasyon görünümüne olumlu yansıyor. 2021’de enflasyonun yüzde 5,4’e gerileyeceğini tahmin etmekteyiz.”