EKONOMİ GÜNDEM

‘Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya istifa etmelidir’

HDP Emek, Ekonomi ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Günay Kubilay, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın 2018 yılı enflasyon tahmininin yüzde 5 “revize” edildiğine dair basına yansıyan açıklamaları hakkında yaptığı açıklamada, “Siyasi sorumluluk ve etik gereği Merkez Bankası Başkanı dahil olmak üzere toplumu yanlış yönlendiren siyasiler derhal istifa etmelidir” dedi.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Emek, Ekonomi ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Günay Kubilay, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın 2018 yılı enflasyon tahmininin yüzde 5 “revize” edildiğine dair basına yansıyan açıklamaları hakkında yazılı açıklama yayımladı. Yapılan açıklamada, enflasyon tahmininin yüzde 5 “revize” edildiğine dair basına yansıyan açıklamaları, yıl sonu için yüzde 8.4 olan enflasyon tahmininin yüzde 13.4’e yükseltildiği anlamına geldiği belirtilerek, “Bu açıklama AKP iktidarının bugüne kadar topluma gerçekleri söylemediğini gösteriyor. Toplumdan gerçekleri saklayan, yanlış yönlendiren ve halkın yoksullaşmasına neden olan politikalara aracılık eden Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya derhal istifa etmelidir” denildi.

‘AKP’NİN EKONOMİK PLANLAMA ÖNGÖRÜSÜ KALMAMIŞTIR’

2010’dan bu yana enflasyon hedefleri ile gerçekleşen enflasyon oranları arasında yüzde 120’lere varan büyük sapmaların söz konusu olduğunun belirtildiği açıklamada, “3 ay önce açıklanan oranın üzerine yüzde 60’lık bir sapma göstermektedir ki, AKP’nin 3 aylık bir ekonomik planlama öngörüsü dahi kalmamıştır. Bu yılın başında (yüzde 5) ve ortasında ifade edilen (yüzde 8,4) enflasyon hedefi ile bugün açıklanan (yüzde 13,4) arasındaki fark çok büyüktür. Yıl sonuna kadar bu hedefin kaç kere değiştirileceğini kestirmek mümkün değildir” ifadelerine yer verildi.

‘ENFLASYON KİTLESEL BİR YOKSULLAŞTIRMA ARACIDIR’

Açıklamada, “Enflasyon, kitlesel bir yoksullaştırma aracıdır” denilerek, “AKP’nin çılgın proje siyaseti, büyük sermayeyi koruyan ve kollayan ekonomi anlayışı, halka sınırsız zam olarak yansıyor. Halk için 5 puanlık ‘hedef’ artışı yüksek oranlarda hayat pahalılığı demektir. Yüksek enflasyon gelir dağılımındaki adaletsizliği daha da bozuyor, yoksulların reel alım gücünü azaltıyor ve başta kira olmak üzere sabit giderlerini arttırıyor” diye belirtildi.

Yüksek enflasyonun yurttaşlar açısından olumsuz sonuçlarının olduğunun altının çizildiği açıklamada, olumsuz sonuçlar şöyle sıralandı:

  1. 2018 ve 2019 yılı kira artışlarına ilave yüzde 5 zam daha gelmiştir. Kiracılar ve işletmeler bu zamdan etkilenecektir. Doğalgaza, elektriğe, akaryakıta, ekmeğe, süte ve temel tüketim malzemelerine çok fahiş oranlarda ve sürekli zam yapılıyor.
  2. Başta asgari ücretliler ve kamu emekçileri olmak üzere sabit ücretliler bu ilave enflasyon hedefiyle daha da yoksullaşıyor. Yapılan ücret zamları bu ilave enflasyonun altında kalıyor.
  3. Bu ilave enflasyon ile Türkiye stagflasyonist bir eğilime giriyor. Bilindiği üzere iki haneli olan işsizlik oranıyla birlikte hızla artan bir enflasyon oranı açıklanmıştır. AKP politikaları nedeniyle işsizlik ve enflasyonun birlikte ve hızlı bir şekilde artması riski maalesef yükseliyor.
  4. Enflasyon artışı, faizlerin düşme olasılığını ortadan kaldırıyor. Gelecek dönemde daha yüksek faiz oranları gerçekleşecektir. Faizin yüksekliği yatırım ve istihdamın azalması ile sonuçlanacaktır.
  5. Merkez Bankası’nın açıkladığı TÜFE hedefidir. ÜFE oranları için ne hedeflendiği açıklanmamıştır. Enflasyon, kur ve faiz kısır döngüsü içerisinde maliyetlerin ne kadar artacağı belirsizleşmiştir.

‘AKP İKTİDARI SİYASETEN SORUMLUDUR’

Açıklamada son olarak şu ifadelere yer verildi: “Sonuç olarak enflasyon toplumun muhtelif kesimleri arasında ciddi bir rant aktarımı mekanizması haline gelmiştir. Bu rantın aktığı yer devlet olunca, enflasyon bir tür vergiye dönüşüyor. AKP ‘enflasyon vergisiyle’ kendi neden olduğu ekonomik krizin faturasını halka çıkarıyor. Ülkeyi ekonomik krize sürükleyen AKP iktidarı siyaseten sorumludur. Siyasi sorumluluk ve etik gereği Merkez Bankası Başkanı dahil olmak üzere toplumu yanlış yönlendiren siyasiler derhal istifa etmelidir.”

dokuz8HABER’i takip edin

Video