Milli Piyango İdaresi’nin ABD’li GTECH şirketine, çekiliş güvenliği anlaşması gereğince 22 yılda 267 milyon 919 bin 555 dolar ödeme yaptığı ortaya çıktı.

ABD’li GTECH firmasının 1997 yılından bu yana Milli Piyango İdaresi’nden 267 milyon 919 bin 555 dolar (1 milyar 821 milyon 852 bin 974 TL) ödeme aldığı belirlendi.

İHALE OTOMATİKMAN YENİLENİYOR

CHP’nin Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ın soru önergesi, önemli bir kamu kaynağının 23 yıl boyunca ABD’li bir şirkete akıtıldığını ortaya çıkarttı. 1997 yılında ABD’li GTECH Corporation firmasının Türkiye operasyonlarını yöneten Game Technology (IGT) Turkey şirketi ile Milli Piyango İdaresi arasında yapılan anlaşmaya göre çekiliş güvenliği için geliştirilen yazılım karşılığında her yıl, şirkete önemli miktarda ödeme yapılıyor. İhale ise otomatikman yenileniyor.

“TÜBİTAK VE HAVELSAN GÜVENLİĞİ SAĞLAYABİLİR”

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre Yavuzyılmaz, kamu kaynağının boş yere çarçur edildiğini ifade etti. Yavuzyılmaz, “Kamu kaynağının ülkemizde kalması ve çekiliş güvenliğinin sağlanması için 2001 yılından itibaren TÜBİTAK ve HAVELSAN yerli ve milli yazılım için girişimler yaparak, bu işleri devralmak istiyor. Ancak bu yerli ve milli yazılım çalışmaları çeşitli odaklar tarafından boşa çıkarılıyor. GTECH’le yapılan sözleşmeye konulan bir maddeye göre bu sözleşme her yıl otomatik olarak kendini yeniliyor” dedi.

“EKONOMİ BÖYLE BATIYOR”

Milli Piyango İdaresi’nin milyonlarca dolarlık kamu kaynağının boşa akıttığını söyleyen Yavuzyılmaz, “Yıllarca ortada bir ihale yok. İhalesiz işler yeni ihalesiz işler doğuruyor. Bu şekilde geçen 23 yıl boyunca şirkete toplam 267 milyon dolar, yani 1 milyar 821 milyon TL ödeme yapılıyor. Kamu kaynağı göz göre göre yabancı bir şirketin kasasına akıtılıyor. Türkiye ekonomisi böyle batıyor” şeklinde konuştu.