Cumhurbaşkanlığı tarafından TBMM’ye sunulan 2021 yılı bütçe yasa teklifiyle siyasi partilere önümüzdeki yıl yapılacak devlet yardımlarının toplam tutarı belirlendi. Buna göre gelecek yıl AKP, CHP, MHP, HDP ve İYİP’e toplam 481,8 milyon lira Hazine yardımı yapılacak. Yardımın 209 milyonunu ise AKP alacak.

Cumhurbaşkanlığı tarafından TBMM’ye sunulan 2021 yılı bütçe yasa teklifiyle siyasi partilere önümüzdeki yıl yapılacak devlet yardımlarının toplam tutarı belirlendi. Siyasi Partiler Kanunu gereği AKP, CHP, HDP, MHP ve İYİP’e, en son 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde aldıkları oy oranlarıyla bağlantılı olarak toplam 481 milyon 790 bin lira Hazine yardımı ödenecek.

NAKİT ÖDEME EN GEÇ OCAK AYINDA

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre nakit ödeme en geç önümüzdeki Ocak ayının 10’una kadar 5 partinin hesabına geçecek. Önümüzdeki yıl sürpriz bir erken seçim kararı alınırsa Hazine desteği 3 katına çıkacak. Yasa gereği en son yapılan genel seçimlerde yüzde 10 barajını aşan tüm siyasi partilere genel bütçe gelirlerinin 5 binde 2’si oranında devlet yardımı yapılıyor. Bunun dışında yüzde 10’luk barajın altında kalan ancak yüzde 3’ten fazla oy alan partilere de bu hesabın dışında, en düşük yardımı alan siyasi partinin oy oranıyla orantılı olarak yardım yapılıyor.

BÜTÇENİN NEREDEYSE YARISI AKP’YE

Bütçe teklifine göre, 2021 yılında genel bütçe gelirleri 1 trilyon 82 milyar 29 milyon lira olacak. Teklif bu gelir tahminiyle yasalaşırsa barajı aşan AKP, CHP, HDP ve MHP’ye toplam 432 milyon 811 bin lira devlet yardımı verilecek. Bu yardımın 209 milyon 304 bin liralık en büyük kısmı AKP’ye aktarılacak. Yardımın geri kalan 111 milyon 369 milyon lirası CHP’ye, 57 milyon 550 bini HDP’ye, 54 milyon 588 bin lirası da MHP’ye verilecek.

İYİ PARTİ’YE ÖDENEK

Siyasi Partiler Kanunu gereği, yüzde 10 barajının altında kalıp yüzde 3’ten fazla oy alan İYİP’e ise en düşük yardımı alan siyasi parti olan MHP’nin aldığı yardım tutarına orantılı olarak ayrıca bütçeden para ödenecek. İYİP’e önümüzdeki yıl yapılacak devlet yardımı 48 milyon 979 bin lira olacak. Bu ödeme için bütçeye ayrıca ödenek konulacak.