30 Haziran’a kadar uzatılan kısa çalışma ödeneğinin detaylarını açıklayan Bakan Vedat Bilgin, daha önce uygulamadan yararlanan çalışanlara, 1 Nisan’dan itibaren ödeme yapılacağını belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 30 Haziran’a kadar uzatılan kısa çalışma ödeneğinin detaylarını açıkladı. Bilgin, yaptığı yazılı açıklamada, uzatılan süre için yeni bir uygunluk tespiti yapılmayacağını, daha önce kısa çalışma ödeneğinden yararlanan işçilerin, yine aynı dönemde uygulanan çalışılmayan süreler kadar 1 Nisan’dan itibaren bu haktan yararlanabileceğini kaydetti. Bilgin, pandemi nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamında zorlayıcı sebep gerekçesiyle bugüne kadar 3,7 milyonu aşkın çalışana 31,6 milyar TL üzerinde ödeme yapıldığını belirtti.

“İŞKUR’A BİLDİRMELERİ YETERLİ OLACAK”

Bakan Bilgin, 2021 Mart ayında uzatma kapsamında kısa çalışmadan yararlanan patronlar için Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından otomatik uzatma işlemi gerçekleştirileceğini belirterek, şöyle devam etti:

“İşverenlerimizin İŞKUR ile irtibata geçerek 2021 Nisan ve sonrası için çalışılmayan süreleri bildirmeleri yeterli olacak. Salgın sebebiyle daha önce işyerinde kısa çalışma uygulayan ancak 2021 Mart ayında kısa çalışma uygulamasından yararlanmayan işverenlerin de İŞKUR birimleri ile irtibata geçerek gerekli bilgileri vermesi gerekmektedir.”

Bilgin ayrıca, kısa çalışma ödeneği olarak ödenen sürelerin işçilerin işsizlik ödeneklerinden mahsup edilmeyeceğini de hatırlattı.