TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, elektrik, su ve doğal gaz faturalarına uygulanan vergilerden altı ay vazgeçilmesini talep etti.

Yazılı açıklama yapan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, elektrik, su ve doğal gaz fatura ödemelerinin, tüketim harcamalarında konuttan sonra en çok harcama yapılan kalem olduğunu vurguladı ve “Elektrik, su ve doğalgaz faturaları altı ay vergiden muaf tutulsun” talebinde bulundu.

“VATANDAŞIN ÜZERİNDEN ÖNEMLİ BİR YÜK KALKACAKTIR”

Esnaf ve yurttaşların fatura ödemelerine destek talebinde bulunan Palandöken, “En az altı ay bu faturalardaki vergilerin alınmaması, hem esnafın hem de vatandaşın üzerinden önemli bir yükü kaldıracaktır” ifadelerini kullandı.

“HERKESE BİR NEBZE DE OLSA NEFES ALDIRACAKTIR”

Palandöken, faturalardaki vergi yüküne dikkati çekerek şunları kaydetti:
“Faturalarda doğal gazdan yüzde 18 KDV, elektrikten enerji fonu, TRT payı, vergi, KDV olmak üzere yüzde 20 oranında vergi, sudan ise yüzde 40 oranında olmak üzere atık su, çevre temizlik, KDV gibi kalemlerden vergi alınıyor. Esnafın ve vatandaşın üzerinden en azından altı ay süreyle bu vergilerin kaldırılması faturaları önemli oranda düşürecek, herkese bir nebze de olsa nefes aldıracaktır.”