25 Ekim 2020, Pazar

Ülkeler koronavirüsle mücadeleye ne kadar bütçe ayırdı?

Tüm dünyada koronavirüse karşı açıklanan ekonomik önlem paketleri içinde paket maliyeti gayrisafi milli hasılaya oranla en düşük olan ülkelerden biri Türkiye oldu. Sosyal ve ekonomik hayatın alacağı zararı en aza indirmek hedefiyle açıklanan bu paketlerin içeriğinde neler var? Hangi ülke salgınla mücadeleye ne kadar bütçe ayırdı?

Tüm dünyada koronavirüsle mücadelede önlem paketleri açıklanıyor. Açıklanan paketler içinde paket maliyeti GSYH’ye oranla en düşük olan ülkelerden biri Türkiye oldu. Ülkelerin ekonomik büyüklükleri, para rezervleri ve öncelikleri üzerinden şekillenen bu paketler neleri kapsıyor? En fazla bütçeyi hangi ülke ayırdı? Sizler için derledik.

ABD: 2 TRİLYON DOLARLIK DEV BÜTÇE

Koronavirüs salgını, ABD tarihinde daha önce eşi benzeri görülmemiş bir sosyal yardım ve iktisadi koruma paketini gündeme getirdi. Senato’da Cumhuriyetçi ve Demokrat Parti üyelerinin onayıyla kabul edilen paket, 3 hafta içinde halka ve şirketlere dağıtılmaya başlanacak.

Paketin içeriği:

Salgından olumsuz etkilenen şirketlere 500 milyar dolar

Milyonlarca aileye 3000 dolar nakit yardım için 300 milyar dolar

İşsizlik maaşı bütçesine ek 250 milyar dolar

Küçük işletmecilere kredi olarak kullandırılmak amacıyla 350 milyar dolar

Bu ana paketlerin yanı sıra, eğitim, ilaç, silah, sigorta gibi sektörlere de ayrı ayrı paketler hazırlandı. Bu süreçte ABD’de iç siyasette büyük tartışmalara yol açan ve tüm dünyadaki en yüksek maliyetli önlem paketi olan 2 trilyonluk destek, Amerikan GSYH’sinin yalnızca yüzde 9,3’üne denk düşüyor.

ALMANYA: 1 TRİLYON 7O MİLYAR DOLARLIK SERMAYE KURTARMA PAKETİ

Salgının sosyal ve ekonomik hayatı olumsuz etkilediği bir diğer ülke olan Almanya’da ise 978 milyar avroluk bir kurtarma paketi açıklandı.

Paketin içeriği:

Paketin 156 milyar avroluk kısmı halka yapılacak sosyal yardımlara ayrılacak

Alman şirketlere 100 milyar avroluk hisse alma olanağı sağlandı

Hükümete 200 milyar avroyu salgınla mücadelede kullanma yetkisi verildi

Alman kamu kalkınma bankasına, zor durumdaki şirketlere 100 milyar avro kredi verme yetkisi verildi

Ev sahiplerinin kira ödeyemeyen kiracıları evden çıkarması yasaklandı

Hastanelere 3 milyar avronun üzerinde yardım yapılacak

Ailelere çocuk parası yardımı yapılacak

Müzisyenler, oyuncular, sanatçılar, fotoğrafçılar, terapistler, serbest çalışanlar üç ay boyunca doğrudan 9 bin avro ile 15 bin avro arasında nakdi yardım alacak. Çalışan ve işsiz kişilere oranla şirketleri ve büyük sermaye gruplarını korumak amacıyla çıkarılan bu yüksek maliyetli paket, Almanya GSYH’sinin yüzde 28,5’ine denk düşüyor.

İTALYA: ÖLÜ SAYISI EN YÜKSEK ÜLKEDEN 27 MİLYAR DOLARLIK PAKET

Dünyada koronavirüs nedeniyle en fazla kaybın yaşandığı İtalya’da ise hükümet 25 milyar avroluk bir önlem paketi açıkladı. 27 milyar dolara tekabül eden paketin ayrıntıları:

Sağlık sisteminin güçlendirilmesi için 3,2 milyar avro

İşçilerini işten çıkarmamaları şartıyla süreçten yara alacak olan şirketlere verilmek üzere 10,3 milyar avro

340 milyar avroluk ek krediyi tetikleyici olarak kullanılmak üzere 5,1 milyar avro

İtalya’da ilk adımda uygulanacak olan önlem paketi, GSYH’nin yüzde 1,4’üne denk düşüyor. Fakat hükümet önümüzdeki günlerde 340 milyar avroluk bir destek paketini daha yürürlüğe koymayı planlıyor.

İSPANYA: 218 MİLYAR DOLARIN YARISI KAMUYA

Avrupa’da İtalya’dan sonra koronavirüs salgınından en fazla etkilenen ülke olan İspanya, sosyalist hükümetin öncülüğünde ülke tarihinin en büyük sosyal yardım paketini kabul ettiğini duyurdu. İspanya, açıklanan 218 milyar dolarlık paketin yarısını kamunun ihtiyaçları doğrultusunda kullanacak.

Ülkedeki GSYH’nin 15,7’sine denk düşen bu paket, yüzde 50’lik oranla açıklanan paketler içerisinde Hollanda ile birlikte kamuya ayrılan kısmı en yüksek paket olma özelliğini taşıyor.

BİRLEŞİK KRALLIK: 461 MİLYAR DOLAR

İngiltere’de başta 30 milyar sterlin olan yardım paketi 362 milyar sterline çıkarıldı. Boris Johnson’un da koronavirüse yakalandığı ülkede şirketleri ve halkı korumak adına açıklanan paketin ayrıntıları şu şekilde:

Devlet işe gidemeyen işçilerin maaşlarının yüzde 80’ini en az 3 ay süreyle ödeyecek.

Serbest meslek sahiplerine, her ay son 3 yıldaki kar ortalamalarının yüzde 80’i devlet tarafından ödenecek.

Merkez Bankası, 200 milyar sterlinlik devlet ve şirket tahvili alacak.

Salgının başladığı süreçte kitle bağışıklığı tartışmaları üzerinden fazla vakit kaybetmekle suçlanan hükümetin açıkladığı bu paket ülke GSYH’sinin 17,7’sine denk düşüyor.

İSVEÇ: 97 MİLYAR DOLARLIK KURTARMA PAKETİ

İskandinav ülkesi İsveç, ilk etapta açıklanan paketle sosyal yardımlar, vergi ertelemeleri ve hastalık izni ödemeleri gibi ihtiyaçlar karşılanırken ikinci paketle birlikte bankaların ve piyasanın ihtiyacına cevap vermek ve kayıpları engellemek adına 500 milyar İsveç kronu kredi ayrıldı. Toplamda 97 milyar dolara denk düşen bu ekonomik kurtarma paketi İsveç gayrisafi milli hasılasının yüzde 18’inin üzerinde.

FRANSA: 377 MİLYAR DOLARLIK PAKETTE HALKIN PAYINA 45 MİLYAR DOLAR DÜŞÜYOR

Fransa’da salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı artmaya devam ederken hükümet iş yaşamı ve sosyal yaşamda yaşanabilecek aksaklıkları önlemek amacıyla iki farklı paket açıkladı. Halkın yaşayacağı kayıpları telafi etmek için sosyal yardım, sağlık yardımı gibi giderler için 45 milyar dolarlık bir paket hazırlayan Fransa hükümeti, iş dünyasının kayıplarını önlemek amacıyla 332 milyar dolarlık bir paket hazırladı.

Fransa olağan koşullarda sosyal yardıma Avrupa’da en fazla bütçe ayıran ülkelerden biri durumunda. Pakete ek olarak, normalde kira yardımı alanların Nisan ayında bu yardımı daha erken alacağı belirtildi. Hazırlanan bu paket ülkedeki GSYH’nin yüzde 14,3’üne denk geliyor.

TÜRKİYE: 15 MİLYAR DOLARIN 2 MİLYAR DOLARI SOSYAL YARDIM

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın açıkladığı koronavirüse karşı önlem paketi, iş dünyasının övgülerini topladı. Erdoğan paketi açıkladığı konuşmasında iş çevrelerine yapılacak olan yardımlardan bahsettiği sırada Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’na “Neşen yerinde” demişti. Erdoğan, aynı açıklamada sosyal yardımlara 2 milyar TL’lik bir kaynak ayrıldığını söylese de şu ana kadar bankaların verdiği 6 ay ödemesiz krediler ve en düşük emekli maaşının 1500 TL yapılması dışında somut bir adım atılmadı.

Toplamda 15 milyar dolara denk düşen ekonomik önlem paketi Türkiye GSYH’sinin yüzde 2,3’üne denk düşüyor.

HOLLANDA: 22 MİLYAR DOLAR

Koronavirüs salgınına karşı önlem almakta diğer devletlere göre geciken Hollanda, geçtiğimiz günlerde 22 milyar dolarlık bir ekonomik kurtarma paketi açıkladı. Sağlık bakanının istifa ettiği ülkede halkın hükümete yönelik tepkisi sürüyor. Ekonomik büyüklük açısından Türkiye’ye yakın olan Hollanda, nüfus açısından ise Türkiye’nin oldukça gerisinde. Açıklanan ekonomi paketi ülke GSYH’sinin yüzde 2,4’üne tekabül ediyor.

Paketle salgından olumsuz etkilenen işletmelerde çalışanların maaşlarının yüzde 90’ını 3 ay süreyle hükümetin ödemesi ön görülüyor. Ülkede vergi ve kredi borçları ertelenirken salgın nedeniyle gelirinin en az yüzde 20’sini kaybeden şirketlerde çalışanların maaşları 3 ay boyunca devlet tarafından ödenecek.

 

Son Haberler

İçişleri Bakanlığı: 2020’de 1 milyon litre kaçak içki ele geçirildi

İçişleri Bakanlığı sahte içki nedeniyle hayatını kaybedenlere ilişkin açıklama yaptı. Yapılan açıklamada son dönemde yapılan operasyonlarla birlikte 2020 yılı içinde 1 milyon litre kaçak...

Altay’da 34 kişide koronavirüs tespit edilince maç ertelendi

TFF 1. Lig takımların Altay, 34 kişinin koronavirüs testinin pozitif çıktığını açıkladı. 25 Ekim Pazar günü İzmir’de oynanması gereken Altay - Giresunspor maçı, ev sahibi...

Bakan Koca, İstanbul’da 5 gün boyunca kalacakları hastaneyi açıkladı

5 gün boyunca İstanbul'da olacaklarını belirten Bakan Koca, İstanbul'daki karargah merkezlerinin Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi olacağını söyledi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca İstanbul'da koronavirüs...

Adresi bulamayan kuryeyi döverek ölümüne sebep olan kişi tutuklandı

İstanbul'da siparişini getiren kuryenin adresi bulamadığı için gecikmesi nedeniyle döverek ölümüne sebep olan kişi tutuklandı. Çekmeköy’de 19 Ekim tarihinde yaşanan olayda, bir kargo firmasında çalışan...

Çok Okunanlar

Sokak röportajında iktidarı eleştirince evi basılarak gözaltına alındı

Antalya'da yapılan bir sokak röportajında iktidarı eleştiren İsmail Demirbaş, evi basılarak gözaltına alındı. Demirtaş yaşadığı gözaltı sürecini anlattı ve...

TRT’de Erdoğan konuşurken beliren ‘Öööööööiiiiiillllll’ yazısına soruşturma

TRT Haber’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşması aktarılırken, ekranda “Öööööööiiiiiillllll” şeklinde bir ifade yer aldı. TRT, yaptığı açıklamada soruşturma başlatıldığını duyurdu. TRT...

Faruk Bildirici: 4 gazeteye ‘fısıldayan kaynak’ Hulusi Akar

Hürriyet, Akşam, Yeni Şafak ve Takvim'de birbirine benzeyen haberlere ilişkin yazdığı yazıda Hulusi Akar'ı işaret etti. Medya ombudsmanı Faruk Bildirici,...

Özışık: AKP İstanbul’da 22 ilçe başkanını görevden aldı

AKP İstanbul'da yaptığı il başkanlığı toplantısının ardından büyük bir revizyona gitti. İstanbul'da bulunan 22 ilçe başkanının görevden alındığı belirtildi. İktidara...

Adresi bulamayan kuryeyi döverek ölümüne sebep olan kişi tutuklandı

İstanbul'da siparişini getiren kuryenin adresi bulamadığı için gecikmesi nedeniyle döverek ölümüne sebep olan kişi tutuklandı. Çekmeköy’de 19 Ekim tarihinde yaşanan...

Açıköğretim kayıtları için süre tekrar uzatıldı

Anadolu Üniversitesi (AÜ) açıköğretim, iktisat ve işletme fakülteleri kayıt işlemleri süresini 29 Ekim'e uzattı. Rektörlükten yapılan yazılı açıklamaya göre, daha...

Melek Aslan cinayetinin azmettiricisi Orhan Vatansever gözaltına alındı

Melek Aslan'ın öldürülmesiyle ilgili azmettirici olan Orhan Vatansever'in gözaltına alındığı aktarıldı. Diyarbakır'da Melek Aslan'ın kardeşi Mustafa Aslan tarafından öldürülmesinde azmettirici...

Ahmet Hakan’dan Sağlık Bakanı Koca’ya İmamoğlu eleştirisi

Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın İstanbul'da salgının gidişatına ilişkin düzenlediği toplantıya İBB Başkanı Ekrem...

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun koronavirüs testi pozitif çıktı

İstanbul Büyükşehir Belediye Sözcüsü Murat Ongun, Ekrem İmamoğlu'nun koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurdu. İmamoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Covid-19...

Bilgisayar mühendisliği öğrencisinden vaka sayısı tahmin algoritması

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği son sınıf öğrencisi Ahmet Emir, Türkiye'de koronavirüs vaka sayısının gizlenmesi nedeniyle tahmin algoritması geliştirdi. Türkiye'deki toplam...

Gözden Kaçmasın