Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli otomobilde dünyada rekabetçi olacak çok önemli bir projeyi hayata geçirdiklerini söyleyerek, “Bu araçlar 2022’nin sonunda yola çıktığında yerlilik oranı yüzde 51 olacak. 2026 yılında yerlilik oranı yüzde 68 seviyelerine çıkacak” açıklamasında bulundu.

Anadolu Ajansı’nın Global İletişim Ortağı olduğu ‘Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) EXPO 2020 Ticaret Fuarı’ Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde başladı. Etkinliğin açılışında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli otomobille ilgili açıklamalarda bulundu.
Bakan Varank, MÜSİAD EXPO’nun sürprizlerinden birinin “Türkiye’nin Otomobili” olduğunu belirterek, yurt içi ve yurt dışından gelecek katılımcılarım Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) standında ‘epeyce vakit harcayacağını’ söyledi.

“2022’NİN SONUNDA YERLİLİK ORANI YÜZDE 51 OLACAK”

Türkiye’nin Otomobili projesinin, ‘araba üretmenin çok daha ötesinde bir vizyona sahip olduğunu’ savunan Varank, yerli otomobilin yerlilik oranına ilişkin şöyle konuştu:
“Biz iddiamızı ortaya koyduk ve adeta sıfırdan bir mobilite ekosistemi kurmak için yola çıktık. Pek çok yerli tedarikçi şimdiden TOGG ailesine katıldı. Tedarikçilerin içinde daha önce hiçbir ana üreticiyle çalışmamış gencecik girişimler, startuplar var. Batarya üretimi de küresel bir markayla iş birliği halinde ülkemizde gerçekleşecek. Bu araçlar 2022’nin sonunda yola çıktığında yerlilik oranı yüzde 51 olacak. 2026 yılında yerlilik oranı yüzde 68 seviyelerine çıkacak.”