Ziraat Bankası internet sitesinden çok sayıda tarla, bağ ve bahçeyi satışa çıkardı.

Tarım sektörü için zor geçen 2020 yılında çok sayıda çiftçi bankalardan aldığı kredileri ödeyemedi. Bankalar ise borç karşılığı topraklara el koydu. Ziraat Bankası’nın internet sitesinde ilana çıkan yüzlerce tarla bulunuyor.
Ziraat Bankası’nın bu şekilde sahip olduğu 1918 gayrimenkul dün itibariyle internet sitesinde satışta görünüyor. Bu gayrimenkullerin ise 874’ü tarla, bağ ve bahçeden oluşuyor. Bunlar ise çeşitli fiyat aralıklarında değişiyor. İlanlarda 1 milyon TL’nin üzerinde portakal bahçesi de, 15 bin TL’lik buğday tarlası da bulunuyor.

ÇİFTÇİNİN BORCUNDA SON BİR YILDA YÜZDE 18,9 ORANINDA ARTIŞ

Öte yandan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre tarım kesiminin bankalara kasım ayı itibariyle 128,8 milyar lira kredi borcu bulunuyor. Bu borcun 2019’un aynı ayında 108,3 milyar lira olduğu düşünülürse, çiftçilerin borcunda son bir yıldaki artış yüzde 18,9 oranında gerçekleşti.

CHP’Lİ TOPRAK’TAN TEPKİ

Konuyla ilgili sosyal medyadan paylaşım yapan CHP’li Erdoğan Toprak açıklamasında; “Vergi cenneti Virgin Adaları’nda NAYLON şirkete 1,6 milyar #dolar, iktidar medyasına 1 milyar dolar kıyak kredi akıtan kamu bankası #Ziraat, çiftçiye-köylüye gelince aslan kesilip, mala el koyuyor! Ziraat’ın web sitesinde 878’i tarla-bağ-bahçe-ahır 1926 taşınmaz İCRADAN SATILIK!” ifadelerinde bulundu.