İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait meslek edindirme kursu olan Meslek Fabrikası’nda çalışan eğitimciler, taşeron sisteminin kaldırılması ve sürekli iş hakkı için 20 gündür direniyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait meslek edindirme kursu olan Meslek Fabrikası’nda çalışan eğitimciler, taşeron sisteminin kaldırılması ve sürekli iş hakkı için 20 gündür direniyor. Eski belediye binası önünde eylemde olan çoğunluğu kadın eğitim emekçileri direnişlerinin 20. gününde bir açıklama yayınladı.

İŞSİZLİĞİ AZALTMAK İÇİN KURULDU ANCAK SÜREKLİ İŞ İMKANI SAĞLAMIYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde işsizliği azaltmak için kurulan ve muhasebeden pastacılığa, işaret dilinden büro programlarına kadar geniş bir alanda eğitim veren Meslek Fabrikası taşeron sistemi yüzünden bünyesinde çalışan eğitimcilere sürekli iş imkanı sağlayamıyor. Yapılan açıklamada 2016 yılından beri taşeron sistemin eğitimcilere verdiği zarara dikkat çeken emekçiler; sürekli iş imkanı, daimi sigorta ve taşeron sisteminin kaldırılmasını talep ediyor.

Açıklamanın tamamı ise şu şekilde:
İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olarak faaliyet yürüten Meslek Fabrikası, İzmir halkına hizmet vererek ve İzmirlilere meslek edindirerek, işsizliğin önüne geçmeye çalışmış, meslek sahibi olmak isteyen herkese umut kapısı olmuştur. Meslek Fabrikası bu amaca uygun olarak yol alırken biz eğitmenler de umut kapılarının anahtarı olmaya çalıştık.
2015 yılından bu yana görev yaptığımız kurumumuzda, 2016 yılında “Eğitim Hizmeti Alım İhalesi” yapılmıştı. Buna bağlı olarak 2017 Ocak ayından başlayarak günümüze kadar her yıl farklı taşeron firmalar aracılığı ile eğitmenlik görevimizi sürdürdük.
Taşeron firmaların her yıl değişmesi ve bizlerle belirli süreli iş sözleşmeleri imzalamaları nedeniyle her yıl Aralık ayı sonunda sözleşmelerimizin bitişini endişeyle bekledik. 1 yılda en fazla 10 ay çalışabildik, 2019 yılında seçim nedeniyle taşeron firma ihalesi yalnızca 3 ayla sınırlı tutuldu. Seçim sonrasındaysa Haziran’dan Aralık’a kadar yeni bir ihale açılmasıyla kısa süreliğine işimize kavuşabildik. 2020 yılında pandemi kısıtlamaları nedeniyle kimi arkadaşlarımız hiç ders açamadı, kimi arkadaşlarımız ise yalnızca 2 ay ders verebildi.
Muhasebeden Pastacılığa, Büro Programlarından İşaret Diline kadar geniş bir yelpazede eğitim veren biz eğitimciler, çalışamadığımız günlerde sigortamız yatırılmadığı için her an hak kaybına uğramaktayız ve ne zaman işimize geri döneceğimizi bilemeden beklemekteyiz. 
Biz Meslek Fabrikası eğitmenleri olarak kurslarımızın devamlı süreyle açık kalmasını, taşeronla yapılacak ihale sürecindeki belirsizliği yaşamadan geleceğimizi görebilmeyi, belediye bütçesinin taşerona değil emekçiye ayrılmasını istiyoruz. Bizlerin emeğini hiçe sayan taşeron sisteminin kaldırılmasını, devamlı iş ve daimi sigorta taleplerimizin gerçeğe dönüşmesini istiyoruz. Artık geleceğimizi görmek istiyoruz!
Bizler Meslek Fabrikası bünyesinde çalışmayı seviyoruz. Öğrencilerimizi ve kurs merkezlerindeki çalışma arkadaşlarımızı seviyoruz. İşimizi tutkumuz gibi görüyor, öğrencilerimiz ve mesai arkadaşlarımızla birlikte güzel ve büyük bir aile olduğumuzu hissediyoruz.
Kadınların çalışma hayatında daha fazla yer alması gerektiğini düşünüyor, çoğunluğu kadınlardan oluşan biz eğitimcilerin taleplerinin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından da görmezden gelinmeyeceğini umuyoruz.
Nasıl ki pandeminin ilk dönemlerinde, İzmir halkının maske ihtiyacı üst seviyedeyken kolları sıvayarak maske dikme işine giriştiysek, bu dönemde de İzmir halkına, İzmir Büyükşehir Belediyesine ve Sayın Başkan Tunç Soyer’e; bildiğimiz en iyi şekilde, eğitmenlik görevimizi layıkıyla yerine getirerek destek verebilmeyi umuyoruz. Sayın Tunç Soyer Başkanımızın seçim öncesinde bizlere verdiği görüşme sözünü yerine getirmesini diliyor, haklı taleplerimize kulak tıkanmamasını istiyoruz. Bununla ilgili olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’na ilettiğimiz dilekçenin sonuçlanmasını bekliyoruz.
Biz Meslek Fabrikası eğitmenleri, taşeron sistemi sonlandırılıncaya kadar, talep ettiğimiz daimi iş ve daimi sigorta beklentilerimiz gerçekleşinceye kadar eski belediye binası önünde bekliyor ve eylemlerimizi sürdürüyor olacağız. Soğuk hava, yağmur ya da kar da olsa, kararlılığımızdan geri adım atmayacağımızın altını ısrarla çiziyoruz.”