Pandemi döneminde kapatılan Adana-Mersin tren seferlerinin yeniden açılamasına yönelik Adana Emek ve Demokrasi Güçleri basın açıklaması gerçekleştirildi ve “Adana-Mersin arası tren seferleri başlasın” talebinde bulunuldu.

Pandemi döneminde kapatılan Adana-Mersin tren seferlerinin yeniden açılamasına yönelik Adana Emek ve Demokrasi Güçleri saat 12.30’da Gar önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Kurumlar adına basın açıklamasını BTS Adana Şube Başkanı Tonguç Özkan okudu. Basın açıklamasında “Adana-Mersin arası tren seferleri başlasın” talebinde bulunuldu.

“SEFERLERİN BAŞLATILMASI DEMİRYOLU ÇALIŞANLARININ VE VATANDAŞLARIN ACİL BEKLENTİSİDİR”

Açıklamada, “Hepimizin bildiği üzere 02 Mart 2021 tarihi itibariyle, ülke genelinde kademeli normalleşmeye geçildiği Cumhurbaşkanı tarafından açıklanmıştır. Bu nedenle vatandaşların en önemli taleplerinin başında gelen, ucuz, sağlıklı, nitelikli ulaşım hakkını kullanması oldukça önemlidir. korona virüs tedbirleri göz önüne alınarak tren seferlerin bir an evvel başlatılması demiryolu çalışanlarının ve vatandaşların acil beklentisidir. Bu kapsamda, Adana halkı olarak Adana-Mersin bölgesel tren seferleri başta olmak üzere, tüm tren seferlerinin pandemi koşullarına uygun şekilde gerekli önlemlerin alınarak bir an evvel başlatılmasını istiyoruz” ifadelerine yer verildi.
Açıklamanın tamamı ise şu şekilde:
“Dünyada ve ülkemizde yaşanan korona virüs salgını hem sağlığımızı, hem de toplumsal yaşamı, ilişkileri alt üst etti. En çokta kamusal hizmetleri ve bu hizmetleri veren kamu kurumlarının işleyişini ve hizmet akışını bozdu. Eğitim, sağlık, büro hizmetleri, haberleşme vs. hizmetlerinde telafisi zor aksamalar yaşandı. Kamu hizmetlerinin bir parçası olan demiryolu ulaşımında da ciddi sıkıntı ve sorunlar yaşanmaktadır.
‘’Covid-19 pandemisi tedbirleri’’ kapsamında, ilan edilen seyahat ve sokağa çıkma yasağı ile birlikte 28 Mart 2020 tarihinde şehirlerarası tüm ulaşım araçları kısıtlanmış ve buna bağlı olarak da tüm tren seferleri de durdurulmuştu. Daha sonra 4 Mayıs 2020 tarihinde şehirlerarası seyahat kısıtlamalarının kademeli olarak kaldırılması ile birlikte, diğer ulaşım araçları (otobüs-uçak, vb.) ile MARMARAY, BAŞKENTRAY, İZBAN, Yüksek Hızlı Trenseferlerinin tekrar başlatılmasına rağmen şehirlerarası ana hat ve bölgesel tren seferleri başlatılmamıştır.
Birçok ulaşım aracına göre daha ekonomik olan bölgesel ve ana hat tren seferlerinin başlatılmaması, vatandaşlarımızı ciddi anlamda mağdur etmektedir. Yaklaşık bir yıldır çalıştırılmayan tren seferleri nedeniyle en fazla mağduriyeti yaşayan illerden biri de Adana’dır. Özellikle günlük yaklaşık 12 bin yolcunun seyahat ettiği Adana-Mersin arasında çalışan bölgesel trenlerin iptal edilmesi ile bu illerde çalışan vatandaşlar, virüsün bulaşma riskinin çok daha fazla olduğu dolmuş, otobüs, vb. araçlarla daha yüksek ücretler ödeyerek seyahat etmeye mahkûm edilmişlerdir.
Ayrıca, görevi başındaki demir yolu personeli de yolcu trenleri çalışmadığından, göreve gidiş gelişlerde zorluklarla karşılaşmaktadır.
Bu mağduriyetin giderilmesine yönelik, mağdur olan yurttaşlarımız, gerek çeşitli sivil toplum örgütleri ve çevreler sosyal medya üzerinden, gerekse de milletvekilleri tarafından verilen soru önergeleriyle girişimde bulunmuşlardır. Tren seferlerinin ne zaman başlayacağına yönelik bu sorulara; TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü resmi hesaplarından “trenlerimiz hazırlanıyor” şeklinde cevaplar vermiştir. Sağlıklı bir ulaşım için bütün tedbirlerin rahatlıkla alınabileceği ve kapsamlı, denetlenebilir tek ulaşım aracı demiryolu ulaşımıyken, ana hat ve bölgesel tren seferlerinin başlatılması için hazırlıkların sürdüğü belirtilmesine rağmen geçen bir yıllık sürede herhangi bir hazırlık yapılmadığını üzüntüyle karşılamaktayız.
Hepimizin bildiği üzere 02 Mart 2021 tarihi itibariyle, ülke genelinde kademeli normalleşmeye geçildiği cumhurbaşkanı tarafından açıklanmıştır. Bu nedenle vatandaşların en önemli taleplerinin başında gelen, ucuz, sağlıklı, nitelikli ulaşım hakkını kullanması oldukça önemlidir. korona virüs tedbirleri göz önüne alınarak tren seferlerin bir an evvel başlatılması demiryolu çalışanlarının ve vatandaşların acil beklentisidir.
Bu kapsamda, Adana halkı olarak Adana-Mersin bölgesel tren seferleri başta olmak üzere, tüm tren seferlerinin pandemi koşullarına uygun şekilde gerekli önlemlerin alınarak bir an evvel başlatılmasını istiyoruz.”