CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan, koronavirüs ile mücadele kapsamında görevlendirildiği belirtilen iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimlerinin çalışmalarını ve görevlilerin sağlık durumunu Meclis gündemine taşıdı.

CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan, koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında yürütülen çalışmalara dair Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi.
Emecan soru önergesinde, Covid-19 ile mücadele kapsamında 22 Mart tarihinde, Sayın Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen 2446 ortak sağlık ve güvenlik birimi vasıtasıyla sahadaki 44 bin 986 iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi, iş yerlerinde işverenleri ve çalışanları, koronavirüsten korunma ve hijyen tedbirleri hakkında bilgilendirmek üzere seferber edilmişti” açıklamasını hatırlattı.
Sağlık Bakanı’nın “Günlük vaka ve ölüm sayılarındaki sürekli artış ile birlikte birinci dalganın ikinci pik durumu yaşanmaktadır” açıklamasını da anımsatan CHP’li Emecan, “Doktorlarımızdan hayatını kaybedenlerin sayısı hızla artarken, gerek tarafımıza ulaşan bilgiler gerekse basına yansıyan haberlerden, iş yeri hekimlerinden de hayatını kaybedenler olduğunu biliyoruz” dedi.

“İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI VE İŞ YERİ HEKİMLERİNDEN KAÇI COVID-19’A YAKALANDI”

Emecan, seferber edildiği söylenen uzman ve hekimlerin yaptıkları çalışmalara ilişkin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na şu soruları yöneltti:
*Sahada bakanlığınızca yetkilendirdiğinizi ifade ettiğiniz ortak sağlık ve güvenlik birimleri vasıtasıyla görevlendirilen iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimlerinden, kaçı Covid-19 virüsüne yakalanmıştır?
*Görevlendirilen uzman ve hekimlerden Covid-19 virüsüne yakalananlardan hayatını kaybedenler var mıdır? Varsa sayıları kaçtır?

“KAÇ İŞ YERİNE DENETİM YAPILDI?”

*Bakanlık olarak sahada bakanlığınızca yetkilendirdiğinizi ifade ettiğiniz ortak sağlık ve güvenlik birimleri vasıtasıyla görevlendirilen iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimlerinden iş yerlerinde yapılan çalışmaların sonuçları ile ilgili geri bildirim alınıyor mu? Alınıyorsa geri bildirimler doğrultusunda tedbirlerle ilgili revize çalışmalar yapılıyor mu?
*Bakanlığınız tarafından Covid-19 tedbirleri ile ilgili olumsuz yöndeki geri bildirimler doğrultusunda denetim yapılıyor mu? Bugüne kadar kaç iş yerinde bu bağlamda denetim yapıldı?
*Vaka görülen iş yerlerinde işverenlere bakanlığınızca nasıl bir yönlendirme yapılıyor?
*Sahada çalışan uzman ve hekimlerinizin bildirimleri sonucu kaç iş yeri ve kaç kişi için bakanlığınızca T.C. Sağlık Bakanlığı’na test ve filyasyon çalışması için yönlendirme yapılmıştır?”