Büro Emekçileri Sendikası (BES) , çeşitli illerde düzenlediği basın açıklamaları ile enflasyonun farklarının yürürlükte olan toplu sözleşmeyi hükümsüz hale getirdiğini kaydederek, 2019 yılı için toplu sözleşmenin yenilenmesini istedi.

İL İL BES EYLEMLERİ – Curated tweets by dokuz8haber
[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]2[/mks_dropcap]018 için imzalanan TİS’te (Toplu İş Sözleşmesi) elde edilen ücret zammının temel tüketim mallarına gelen zamlarla çoktan eridiğini belirten Büro Emekçileri Sendikası, çeşitli illerde düzenlediği açıklamalarla ek zam talep etti.
ANKARA
Büro Emekçileri Sendikası’nın (BES) Hazine ve Maliye Bakanlığı önünde yapmak istediği eyleme Ankara Valiliği izin vermedi. İzmir Caddesi’ndeki “ek zam” eylemine polis müdahale etti. Gözaltına alınan BES şube başkanları İsmet Meydan ve Mevlüt Çakmak daha sonra serbest bırakıldı.
İSTANBUL
Büro Emekçileri Sendikası (BES) İstanbul’da Ümraniye, Kağıthane ve Pendik Uygulama Grup Müdürlükleri önünde yaptığı basın açıklamaları ile “Ek zam yapılsın TİS yenilensin” talebinde bulundu.
DİYARBAKIR
Büro Emekçileri Sendikası Diyarbakır Şubesi, 2019 bütçesine ilişkin Yenişehir ilçesindeki Vergi Defterdarlığı Daire Başkanlığı önünde basın açıklaması yaptı. KESK’e bağlı sendikaların temsilcilerinin katıldığı açıklamada, 2019 yılı için toplu sözleşmenin yenilenmesi istenildi.
İZMİR
BES İzmir Şubesi, Konak’taki Başbakanlık binası önünde basın açıklaması yaptı. Eyleme, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, DİSK Ege Bölgesi temsilcisi Memiş Sarı ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı.
ANTALYA
BES Antalya Şubesi, Antalya Defterdarlığı önünde bir araya geldi. Şube Başkanı Devrim Mol, insanca bir yaşam için ek zam talep ettiklerini söyledi. Mol, haklı talepleri için mücadele edeceklerini vurguladı.
ADANA
BES Adana Şubesi, 2019 bütçesine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Şube Başkanı Sinan Tunç, “Maaşlarımızdaki reel kayıp yüzde 50’lere ulaşmış bulunmaktadır. Kamu emekçilerine enflasyon farkı dışında ek zam yapılmalı, 2019 yılı için ise Toplu Sözleşme yenilenmelidir” dedi.
GAZİANTEP
Gaziantep’te ocak ayı beklenmeden maaşlarına ek zam yapılmasını isteyen Büro Emekçileri Sendikası (BES) üyeleri Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü önünde bir araya geldi. Eyleme KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik de katıldı.
MANİSA
BES üyeleri Manisa Vergi Dairesi Başkanlığı önünde basın açıklaması yaparak, TİS’in yenilenmesi ve ek zam talebinde bulundu.