Sendika üyesi oldukları için tazminatsız şekilde işten atılan ve ücretsiz izne zorlanan Systemair HSK, Özer Elektrik ile Baldur işçilerinin bugün Ankara’ya başlattığı yürüyüşe polis müdahale etti. Toplam 99 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Sendikal haklarının tanınması talebiyle Gebze’den Ankara’ya yürümek isteyen Birleşik Metal-İş üyesi işçiler polis tarafından engellendi. Sendikanın Gebze 1 No’lu şubesi önünde bulunan işçiler, sendika yöneticileri, desteğe gelen diğer sendikaların ve siyasi partilerin üye ve yöneticileri gözaltına alındı. Toplamda 99 kişinin gözaltına alındığı aktarıldı.
Gözaltına alınan isimlerden Emek Partisi Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, Evrensel’e verdiği bilgide 3 otobüsün polisin gözaltına aldığı kişilerce doldurulduğunu ve Gebze ilçe Emniyet Müdürlüğüne götürüldüklerini belirtti.

İŞÇİLERE ZOR KULLANILDI

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye oldukları için patron tarafından tazminatsız şekilde işten atılan ve ücretsiz izne çıkarılan Systemair HSK, Özer Elektrik ve Baldur fabrikaları işçilerinin Ankara’ya doğru başlatacakları yürüyüş Kocaeli Valiliği’nin kararıyla engellendi. Yürüyüşe başlamak için Gebze’de Birleşik Metal-İş 1 No’lu Şube binası önünde bir araya gelen işçilere karşı polis zor kullandı.
Birleşik Metal-İş Sendikası’nın Gebze 1 No’lu Şube binasının önünde buluşan işçiler “Sendikalaşma hakkı istiyoruz” pankartı açtı. Çok sayıda polis de işçilerin toplandığı alanın yakınında konuşlandı. Polisler, önce işçileri fiziki mesafeye uymaları konusunda uyardı, daha sonra ise “Valilik kararı olduğu” gerekçesiyle işçileri engellemeye ve sıkıştırmaya başladı. Çıkan arbedede polis kalkanlarla ve coplarla işçilere zor kullandı.
Polisin zor kullanması sonucu çıkan arbedede ilk olarak aralarında sendika yöneticilerinin ve işçilerin de olduğu 8 kişi gözaltına alındı. Daha sonra bir açıklama yapan Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, örgütlü oldukları fabrikalarda saat 15.00 itibariyle üretimin durdurulacağını ve vardiyalarından çıkan işçilerin de alana geleceğini belirtti.

“AKP İKTİDARINA METAL İŞÇİLERİNİN SELAMINI GÖNDERİYORUZ”

Evrensel’in aktardığı habere göre, polisin zor kullanarak işçileri engellemesi üzerine konuşan Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, “Buradan Kocaeli Valisi’ne saygılarımızı sunuyoruz. Vicdanından şüphemizin olmadığı sayın Vali, bütün metal işçilerinin size selamı var! Sanayi bölgesinin göbeğinde işçilerin uğradığı haksızlığa ses çıkarmayan Çalışma Bakanı’na saygılarımızı sunuyoruz. Adaleti bir tarafa bırakan, kalkınmayı dış güçlere teslim etmeye çalışan AKP iktidarına da metal işçilerinin selamını gönderiyoruz” ifadelerini kullandı.
Serdaroğlu, “Türkiye’nin en büyük, en gelişmiş sanayi sitesinde bir ayıp yaşanıyor ve buna göz yumanlar hesap verecek. ‘Çarklar dönmeli, Covid’e rağmen işçilerin çalışması lazım, bir fabrikada işçiler hastalanırsa karantina altında hasta hasta çalışması lazım’ deniliyor. İşçilerin Covid’e yakalanma oranı bütün toplum kesimlerinin çok çok üstünde. Bu işçiler anayasal hakkını kullandığı ve sendika üyesi olduğu için düşük ücrete mahkum ediliyor, ücretsiz izne çıkarılıyor, işten atılıyor. Ey Çalışma Bakanı, sen bu yasaları uygulamakla yükümlüsün! Sadece sendika üyesi olduğu için işçiye her türlü baskı yapılıyor. Bu mu adalet, bu mu demokrasi, bu mu insan hakları, bu mu özgürlükler!” diye konuştu.