CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kadın çiftçilere yıpranma payı ve SGK primleri için devlet desteği verilmesini önerdi. Gürer, tarım sektöründe çalışan kadınların yüzde 95’inin sosyal güvenlik kayıtlarının olmadığına dikkat çekerek, tarım işçisi kadınların tüm sorunlarının kapsamlı bir şekilde araştırılmasını istedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Başkanlığı’na sunduğu Meclis araştırma önergesinde, kadın çiftçilerin sorun ve beklentilerine dikkat çekti.
Kadın çiftçilerin, kırsalda tarımın sürdürülebilirliğini sağlayan vazgeçilmez değerler olduğunu belirten Gürer, ülkenin ve sektörün gelişebilmesi için kadınların potansiyelinin açığa çıkarılarak yeterli ve gerekli toplumsal refahtan pay almaları yönünde girişimde bulunulması gerektiğine vurgu yaptı.

“KADINLAR ÜCRETSİZ AİLE İŞÇİSİ DEĞİLDİR”

Her yıl tarımsal üretim faaliyetlerinde kadınların katılımında bir artış olduğunu ifade eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tohumdan hasada kadar üretimin her aşamasında çalışan kadınların, gösterdikleri çabaya rağmen hala emeklerinin karşılığını alamadığını ve kadınların ücretsiz aile işçisi olarak her tür sosyal güvenlik hakkından yoksun kaldığını ifade etti.

“YÜZDE 95’İNİN SOSYAL GÜVENCESİ YOK”

Tarım sektöründe çalışan kadınların çok yönlü sorunları bulunmakla beraber kadınların yüzde 95’inin sosyal güvenlik sistemine kayıtlı olmamalarının en önemli sorunların başında geldiğine işaret eden Gürer, “Kadın çiftçilerimize yıpranma payı ve SGK primleri için devlet desteği verilmesinin yanı sıra çalışan kadınların, sigortalı olmadan önce doğum süresi için hizmet borçlanması yapabilmeleri sağlanmalıdır” ifadelerine yer verdi.

“KADIN ÇİFTÇİYE DESTEK, KÖYDEN KENTE GÖÇÜ DE ÖNLER”

CHP’li Ömer Fethi Gürer, kırsalda tarım ile uğraşan kadınlara gerekli olanakların sağlanmasının köyden kente göçüde durduracağını belirterek, şöyle devam etti:
“Bu sebeple tarımın kadınlarımız için cazip kılınmasına yönelik gerekli düzenlemelerin yapılmasına ihtiyaç vardır. Ayrıca kadın çiftçilere; sosyal güvenlik, girişimcilik ve kooperatifçilik gibi konularda eğitimler verilmeli ve avantajlar yaratılmalıdır.”

“TÜM SORUNLARI KAPSAMLI BİR BİÇİMDE ELE ALINMALI”

Ömer Fethi Gürer, Meclis araştırma önergesinde ayrıca, “Kadının her türlü tarımsal faaliyeti yapabilecek beceri ve donanıma sahip olabilmesi için gerekli çalışmalar yapılarak kadın çiftçiler ve tarım işçisi kadınların tüm sorunları kapsamlı bir şekilde ele alınmalıdır” ifadelerini kullandı.