6 Temmuz 2020, Pazartesi

DİSK ve Türk-İş kıdem tazminatı için alanlara çıkıyor

Güven BoğaBütün yazıları

Türk-İş ve DİSK kıdem tazminatını ortadan kaldıracak girişimlere son verme çağrısını içeren eylemlilikler sürecini başlatıyor.

Hükümet tarafından Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) ile çalışanların kıdem tazminatı hakkının özel bir emeklilik fonuna aktarılması değerlendirilirken, Türk-İş ve DİSK ise kıdem tazminatının kendileri için ‘kırmızı çizgi’ olduğunu belirtmişlerdi.

Sendikalara göre ekonomik krizin yaşandığı bu süreçte işçiler, kıdem tazminatını ‘kaybetmek’ anlamına gelecek değişiklikleri değil, gelir dağılımında adaletin ve iş güvencesinin sağlanmasını talep ediyor.

ERDOĞAN TARAFINDAN GÜNDEME GETİRİLMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’ni (TES) 2022 yılında yürürlüğe sokacaklarını açıklamıştı.

TES ile ilave emeklilik desteği uygulamasının hayata geçeceğini belirten Erdoğan, “Böylece çalışanlarımız emeklilikte daha da rahat edecekler. Bunun için devlet elini taşın altına koyacak. Bu kapsamda oluşacak fon ile Türkiye’nin istihdam kalkanını sürekli hale getirmeyi hedefliyoruz” demişti.

Bunun ardından basına yansıyan çeşitli haberlerde, Aile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Hazine Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı tarafından işçilerin kıdem tazminatı hakkında değişikliğe gidilecek bir taslağın hazırlandığına ilişkin iddialar yer aldı.

Kısa süre içinde özellikle işçi sendikalarından olmak üzere kamuoyundan çeşitli itirazlar yükseldi, işçiler Türkiye’nin çeşitli kentlerinde tasarıya karşı eylem yapmaya başladı.

TÜRK-İŞ: KIDEM TAZMİNATI DEĞİŞİKLİĞİNE İZİN VERMEYECEĞİZ

Türk-İş Başkanlar Kurulu kıdem tazminatı tartışmalarıyla ilgili değerlendirmelerini yazılı bir açıklama ile duyurdu.
Açıklamada, “Her yıl farklı adlar ve değişikliklerle gündeme getirilen ve kıdem tazminatında mevcut düzenlemeye göre hak kaybına neden olacak girişimlerin artık sona ermesi gerektiği” ifade edildi.

Türk-İş Başkanlar Kurulu yazılı açıklamasında, kıdem tazminatının Türkiye işçi sınıfının ve Türk-İş’in kırmızı çizgisi olduğu ve kıdem tazminatını ortadan kaldıracak düzenlemelere son verilmesi gerektiği belirtildi.

Covid-19 salgını sürecinde ücretli çalışanların temel sorununun gelir ve iş güvencesi olduğu belirtilen açıklamada, “Yaşanan bu sorunlara karşı çözüm üretilmesi gerekirken, kıdem tazminatı değişikliği konusunun yeniden gündeme getirilmesi, doğru ve kabul edilebilir bir yaklaşım değildir” ifadelerine yer verildi.

81 İLDE BASIN AÇIKLAMALARI YAPILACAK

Türk-İş ayrıca 29 Haziran Pazartesi günü, 81 ilde Türk-İş Bölge ve İl Temsilcileri ile şube başkanları ve yöneticileri, işyeri temsilcileri, işçilerin katılımıyla basın toplantısı düzenleneceğini duyurdu.

DİSK, kıdem tazminatının fona devri girişimine karşı 29 Haziran Pazartesi günü örgütlü olduğu tüm işyerlerinde eyleme çıkılacağını duyurdu.
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) kıdem tazminatının gaspedilmek istenmesine karşı 29 Haziran Pazartesi günü örgütlü olduğu tüm işyerlerinde eyleme çıkılacağını duyurdu. Ülke genelinde fabrikalarda, işyerlerinde çeşitli etkinlikler ve açıklamalar yapılacak.

DİSK tarafından yapılan açıklamada, “DİSK Başkanlar Kurulunun kıdem tazminatına ilişkin açıkladığı sonuç bildirgesi 29 Haziran 2020 Pazartesi günü 81 ilde ve örgütlü olduğumuz yüzlerce işyerinde, on binlerce işçinin katılımıyla okunacak. DİSK Yönetim Kurulu Üyeleri, Başkanlar Kurulu, sendikalarımızın merkez yöneticileri, bölge ve işyeri temsilcileri tüm ülkede fabrikalarda, işyerlerinde etkinliklere katılarak, açıklamalarda bulunacaklar”

Son Haberler

GÜN SONU | 5 Temmuz 2020 – Günün öne çıkan haberleri

dokuz8HABER olarak 5 Temmuz’da öne çıkan gelişmeleri sizler için derledik. Sakarya’da bulunan Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda meydana gelen patlama sonucunda hayatını kaybeden işçilerin sayısı 6’ya...

Sosyal mesafeli düğünde bir yaratıcılık örneği: Takılar cansız mankenlere takıldı

Türkiye'de de devam eden salgın sürecine paralel olarak sürdürülen kontrollü normalleşme sürecinde düğünler de yoğun tedbirler altında da olsa yeniden başladı. Karabük'te bir düğünde...

Süper Piyango çekildi

Süper Piyango oyununun 100 bin liralık çekilişi yapıldı. Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğünce düzenlenen oyunun çekilişinde 100 bin liralık büyük ikramiye "021168" numaralı bilete isabet...

Kastamonu’da tarım aracı devrildi: 1 kadın hayatını kaybetti

Kastamonu'nun Doğanyurt ilçesinde tarım aracı devrildi bir kadın hayatın kaybetti. Doğanyurt ilçesine bağlı Aşağı Mescit köyünde Necati Yılmaz'ın kullandığı "pat pat" olarak tabir edilen tarım...

Çok Okunanlar

Milli Piyango’da 20 gün arayla iki kere ikramiye kazanan talihli sırrını açıkladı

Milli Piyango'da 20 gün arayla aynı sayılarla iki kere ikramiye kazanan talihlinin sırrı ortaya çıktı. Talihli 23 yıldır hep...

Erdoğan canlı yayında Bakan Dönmez’e çıkıştı: Müsaade et konuşalım

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, hidroelektrik santralleri açılışına video konferans yöntemiyle katıldı. Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Tarafından...

AKP’li belediyeye Cemaat çıkarması

Daha önceki yıllarda birçok cemaat ve tarikatın uğrak yeri olan AKP belediyeleri cemaatleri ağırlamaya devam ediyor. AKP'li Ağrı Belediye Başkanı...

Sağlık Bakanlığı’ndan düğün genelgesi: Düğünler serbest ama halay çekmek yasak

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs nedeniyle düğünlerde alınacak tedbirleri yayımladı. Buna göre, düğün salonlarına maskesiz girilemeyecek ve halay çekilemeyecek. Sağlık Bakanlığı tarafından...

Dünyanın en yaşlı kedisi Rubble hayatını kaybetti

İngiltere’de yaşayan ve "dünyanın en yaşlı kedisi" ünvanına sahip Rubble’ın Nisan'da hayatını kaybettiği aktarıldı. İngiltere’nin Exeter kentinde sahibiyle birlikte yaşayan...

Gözden Kaçmasın