TÜİK’in açıkladığı dar tanımlı işsizlik oranı ve işsiz sayısı rakamlarının gerçeği sakladığına işaret eden raporda “Geniş tanımlı işsiz sayısı 9,6 milyona yükseldi. İstihdam bir yılda 975 bin kişi azaldı” denildi.

Covid-19 ve ekonomik krizin işgücü piyasaları üzerindeki tahribatı sürüyor. DİSK-AR, ILO’nun yöntemini esas alarak Covid-19’un yarattığı gerçek istihdam kaybını ve işsizliği hesapladı.
DİSKAR raporunda “TÜİK’e göre dar işsizlik oranı (standart işsizlik oranı) 0,8 puanlık azalış ile yüzde 13,2 seviyesinde gerçekleşti. Yine TÜİK’e göre Türkiye genelinde işsiz sayısı 2020 Ağustos döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 456 bin kişi azalarak 4 milyon 194 bin kişi oldu. TÜİK açıkladığı dar tanımlı işsizlik oranı ve işsiz sayısı ile Covid-19’un istihdam üzerinde yarattığı tahribatı yansıtmıyor, tersine saklıyor. Nisan 2020’den bu yana uygulanan işten çıkarma yasağı nedeniyle TÜİK’in dar tanımlı/standart işsizlik verileri işgücü piyasalarındaki gerçek tabloyu yansıtmıyor” denildi.

“TÜİK GERÇEK TABLOYU YANSITMIYOR”

“TÜİK’in dar tanımlı (resmî) işsizlik oranı ve işsiz sayısı Covid-19 döneminde yaşanan istihdam ve iş kaybını yansıtmayan ve tamamen TÜİK’in işsizlik hesaplama tekniğinin yetersizliğinden kaynaklanan bir sonuçtur” denilen raporda şu ifadelere yer verildi:
“TÜİK’in işsizlik hesaplama tekniği Covid-19 gibi bir salgının etkilerini yansıtmaktan uzaktır. TÜİK, sadece araştırmanın yapıldığı referans haftasından geriye doğru 4 hafta içinde iş arayanları işsiz sayıyor. Oysa Covid-19 döneminde işten çıkarma yerine yaygın olarak kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin ödeneği uygulanması nedeniyle milyonlarca işçi çalışmadığı halde istihdamda gözükmektedir. TÜİK’in yöntemine göre, kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin ödeneği alan işçiler iş aramadıkları için işsiz sayılmıyor. İŞKUR’a göre bugüne kadar yaklaşık 3,5 milyon işçi kısa çalışma ödeneği ve 2 milyon 45 bin işçi de ücretsiz izin ödeneği (nakdi ücret desteği) aldı. Ancak TÜİK bu işçileri istihdamda kabul ediyor.”

GENİŞ TANIMLI İŞSİZ SAYISI 9,6 MİLYON

DİSK-AR tarafından hazırlanan raporda yer alan özet bulgular şöyledir:
🔴 Covid-19 etkisiyle revize edilmiş geniş tanımlı işsiz sayısı ve iş kaybı Ağustos 2020’de 10,5 milyon olarak gerçekleşti!
🔴 Revize edilmiş geniş tanımlı işsizlik ve iş kaybı yüzde 29,3 olarak hesaplandı.
🔴 Covid-19 Ağustos 2020’de en az 2 milyon 159 bin yeni eşdeğer istihdam kaybına yol açtı.
🔴 Geniş tanımlı işsiz sayısı 9,6 milyona yükseldi.
🔴 Geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 26,7 olarak gerçekleşti.

🔴 İstihdam bir yılda 975 bin kişi azaldı.
🔴 İstihdam oranı yüzde 43,9’a geriledi.
🔴 İşbaşında olanların sayısı son bir yılda 1 milyon 471 bin kişi azaldı.
🔴 Ümitsiz işsizlerin sayısı bir yılda 613 binden 1 milyon 331 bine yükseldi.
🔴 Kadınlar Covid-19’dan daha fazla etkileniyor: Kadın işgücü yüzde 7, kadın istihdamı yüzde 5,1 azaldı.
Raporun ayrıntılarına ulaşmak için buraya tıklayınız