Kale Pratt fabrikasından Birleşik Metal İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan 94 işçiye destek vermek amacıyla Gaziemir Serbest Bölge’de eylem yapıldı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun katılımıyla gerçekleşen eyleme, DİSK Yönetim Kurulu üyeleri, DİSK’e bağlı sendikaların şube yöneticileri, Birleşik Metal İş Genel Başkanı, KESK İzmir Şubeler Platformu, Emek Partisi, HDP ve siyasi partiler katıldı.
İzmir Gaziemir Ege Serbest Bölge’de Türk Kale Grubu ile Amerikan Pratt & Whitney ortaklı ve ağırlıklı olarak F-35 savaş uçaklarının motor parçalarının üretildiği Kale Pratt&Whitney Uçak Motor Sanayi fabrikasında çalışan işçiler Birleşik Metal İş sendikasına üye olduktan sonra işten çıkarıldı.
DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu işçilerin bir sendikaya üye olmak istemesinden dolayı işten atıldığını hatırlatarak, “Serbest bölgede, işverene her türlü yasayı çiğnemek, Anayasayı yok saymak, sendika düşmanlığı yapmak, işçilerin haklarına el uzatmak serbest. İşçilere ise Anayasal hakları bile fiilen yasak. Burası Türkiye düzeninin bir özeti gibi. İşverenlere suç işleme serbestliği verilerek, işçiler örgütsüz bırakılarak sadece işyerlerinde değil tüm ülkede işçilerin yarattığı değerlere el konuluyor” dedi.

“İŞÇİLER SADECE KENDİ HAKLARI İÇİN DEĞİL MEMLEKETİN GELECEĞİ İÇİN DİRENİYORLAR”

Bergama, SF Tekstil ve Kale Prat işçilerinin direnişlerini sürdürdüğünü aktaran Çerkezoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Direnen arkadaşlarım sadece kendi hakları için değil, işçi sınıfının tamamı için ve hatta memleketin geleceği için direniyorlar. Buradaki direniş sadece işten çıkarılan 94 arkadaşımızın meselesi değildir, DİSK’in meselesidir, işçi sınıfının meselesidir ve memleket meselesidir. Bu adaletsizliklere karşı direnmek, mücadele etmek haktır. Ve hak olmanın da ötesinde görevdir. Onuruyla direnen, adalet isteyen, haksızlık karşısında eğilmeyen arkadaşlarımız işbaşı yapana kadar, bizler de onlarla kol kola omuz omuza mücadeleye devam edeceğiz. Bedeli ne olursa olsun bu onur mücadelesinin sonuna kadar yanında olacağız.”

“İKTİDAR KAZANILMIŞ HAKLARIMIZI GASP ETMEK İSTİYOR”

Birleşik Metal İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Türkiye’de hukuksuzlukların giderek arttığına dikkat çekerek, “Sendikalı olmak, kıdem hakkı kazanmak kazanılmış haklardır. İktidar bu hakları gasp etmek istiyor. Buna göz yummayacak ve direncimizi daha fazla ortaya koyacağız” dedi. Kale Pratt işçilerinin hukuksuz bir şekilde işten çıkarıldığını dile getiren Serdaroğlu, “Burada bir anayasa suçu işleniyor. İnsanların geleceği çalınıyor. Bu ülkede yasaları yürütenler bu hukuksuzluklara göz yumuluyor, hatta teşvik ediliyor. Bu fabrika önünde eylem yapılmasına engel olmaya çalışıyorlar. Türkiye’nin geldiği sistem bu. Zorba sistemi” diye konuştu.