29 Ekim 2020, Perşembe

DİSK’ten koronavirüs raporu: Sendikasızlarda daha büyük tahribat yarattı

DİSK-AR koronavirüs salgınının işçileri nasıl etkilediğiyle ilgili rapor hazırladı. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Covid-19’un, sendikasız ve kayıtsız işyerlerinde çalışan emekçiler üzerinde çok daha büyük tahribat yarattığını söylemek mümkündür” dedi.

DİSK-AR, ‘Covid-19 İşçileri Nasıl Etkiledi?’ başlıklı raporuyla koronavirüs salgınının çalışma yaşamına etkilerine dair saha araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

2237 İŞÇİ İLE GÖRÜŞÜLDÜ

Rapor 2 bin 237 DİSK üyesi işçi ile tesadüfi yöntemlerle görüşerek hazırladı. Araştırmaya katılan işçilerin yüzde 14.3’ü metal, 7.8’i lastik-kimya, yüzde 6.8’i büro-ticaret-eğitim, yüzde 6.6’sı ise tekstil iş kolunda çalışıyor. Raporun açıklandığı toplantıda konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, salgın nedeniyle istihdam ve iş kaybının 13 milyon düzeyine, geniş tanımlı işsizlik ve istihdam kaybı oranının ise yüzde 39’a ulaştığını söyledi.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, DİSK Yönetim Kurulu üyesi Seyit Aslan ve sendikalarımızın yöneticilerinin de katıldığı basın toplantısında Covid-19 döneminde işçilerin gelirlerinin azaldığı, borçlarının ve kaygılarının arttığı vurgulandı.

DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu basın toplantısının açılışında yaptığı açıklamada, Covid-19’un etkileri sürerken işçilerin haklarına yönelik saldırıların sürdüğünü, önümüzdeki dönem gerek pandemiye gerekse bu saldırılara karşı önümüzde yoğun bir mücadele dönemi olduğunun altını çizdi.

“60 binden fazla işçi koronavirüsten doğrudan etkilendi”

Raporun sendika çatısı altından olmanın sağlamış olduğu korumayı gösterdiğini de belirten Çerkezoğlu, “Sendikalılık Covid-19’un yarattığı tahribatını sınırlamıştır. Covid-19’un, sendikasız ve kayıtsız işyerlerinde çalışan emekçiler üzerinde çok daha büyük tahribat yarattığını söylemek mümkündür” dedi.

“İŞÇİLERİN ÇALIŞMA BİÇİMLERİNDE BÜYÜK DEĞİŞİMLER YAŞANDI”

DİSK üyeleriyle yapılan araştırmanın raporunda şu bilgiler yer aldı:

Covid-19 salgını DİSK üyesi işçilerin çalışma biçimlerinde büyük değişimlere neden oldu. DİSK üyelerinin yüzde 63’ünün çalışma biçimi değişti. Kısa çalışma, evden çalışma, uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma yaygınlaştı. İzin kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte işçilerin bir bölümü yıllık izne veya kronik hastalığı nedeniyle idari/ücretli izne çıkarıldı. Çalışma biçimlerinin değişmesi kadınlarda ve özel sektörde farklılık gösterdi. Özel sektörde işçilerin yüzde 76’sının çalışma biçimi değişti. DİSK üyesi kadın işçilerin yüzde 81’inin çalışma biçimi değişti.

Covid-19 salgını nedeniyle çalışma biçimlerinin değişmesiyle işçilerin çalışma süreleri düştü. Bu durum ücret ve gelir kayıplarına yol açtı. DİSK üyesi işçilerin yüzde 36’sı ücret veya gelir kaybı yaşadı. Ücret kaybı yaşayan DİSK üyesi kadınların oranı erkeklerden daha fazla gerçekleşti. Kadınların yüzde 47,7’si ve erkeklerin yüzde 34,2’si ücretini, fazla çalışma ücretini veya sosyal ödemelerini eksik aldığını veya hiç alamadıklarını belirtti.

DİSK üyesi işçilerin yüzde 75’i Covid-19 nedeniyle ekonomik zorluk yaşadığını beyan etti. Ekonomik zorluklar içinde ilk sırayı borçlanma aldı. İşçilerin yüzde 25’ten fazlası borçlarının artığını belirtirken yüzde 19,4’ü kredi kartının alt limitini ödeyemedi.

İŞÇİLERİN ÇALIŞMA SÜRELERİ YÜZDE 52’YE KADAR AZALDI

Kredi kartı borcunu ödeyemeyen işçilerin oranı yüzde 16,5, faturalarını ödemekte sıkıntı yaşayan işçilerin oranı yüzde 13,7 oldu.

Salgınla birlikte Türkiye çapında işyerlerinin önemli bir bölümü mal ve hizmet üretimine ara verdi ya da durdurdu. Bu durum fiili çalışma sürelerinin düşmesine neden olmuştur. İşçilerin yüzde 41’i çalışma sürelerinin azaldığı belirtti. Özel sektörde bu oran yüzde 52’ye ulaştı.

Araştırma, kadınların erkeklere göre daha düşük ücret aldığını, çalışma biçimlerinin daha fazla değiştiğini ve çalışma süresinin daha fazla azaldığını ortaya koydu. Kadınların ücret kaybı erkeklerden daha fazla oranda gerçekleşti. Kadınların ücretli çalışma süreleri azaldı, kadınlar istihdamdan daha fazla çekilmek zorunda kaldı ancak ev içi yükleri arttı.
Salgın döneminde kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin ödeneği uygulamaları yaygınlaştı. DİSK üyesi işçilerin yüzde 27’si, özel sektör işçilerinin yarısı İŞKUR’dan ödenek aldı. İşçilerin yüzde 23’ü kısa çalışma ödeneği aldığını belirtti.

Covid-19 döneminde İŞKUR’un ödenekleri dışında sınırlı düzeyde çeşitli sosyal yardım uygulamaları da gündeme geldi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 4,5 milyon aileye yapılan 1.000 TL nakit destek yardımı ve erzak/gıda yardımları bu dönemde kullanılan yardım programları oldu. Ancak araştırma gösterdi ki yaşanan ekonomik ve sosyal tahribat karşısında alınan önlemler son derece sınırlı kaldı. DİSK üyesi işçilerin yüzde 92’si devletten herhangi bir yardım alamadı.

DİSK üyesi işçilerin yüzde 63’ü gelir akışı kesildiğinde 1 aydan daha az süre geçinebileceğini belirtti. 1-3 ay arası geçinebilen işçilerin oranı yüzde 29, 3-6 ay arası geçinebileceğini ifade eden işçilerin oranı ise yüzde 3,8 oldu.

İŞÇİLERİN GIDA HARCAMA TERCİHLERİ DEĞİŞTİ

Covid-19 salgını işçilerin gıda harcama tercihlerini değiştirdi. Yaşanan iş ve gelir kaybı nedeniyle işçilerin bir kısmı daha ucuz besinlere yönelirken, bir kısmı salgının insan sağlığı üzerinde yarattığı tehdit nedeniyle daha pahalı besinlere yöneldi. DİSK üyesi işçilerin yüzde 40’ı daha ucuz besinlere yöneldi.

İşçilerin yüzde 1,6’si Covid-19’a yakalandığını belirtirken, yüzde 27,8’i “çalışma arkadaşım/arkadaşlarım yakalandı” dedi. Böylece DİSK üyesi işçilerin yüzde 29,4’ü kendisinin veya arkadaşlarının Covid-19’a yakalandığını belirtti. Özel sektör işçilerinin ise yüzde 1,9’u Covid-19’a yakalandı.

İşçilerin yüzde 15,4’ü işyerinde üretimin salgın nedeniyle durduğunu belirttii. İşçilerin yüzde 7,7’si işyerinde vaka görüldükten sonra salgına yakalanan işçinin bulunduğu bölümün kapatıldığını ve geri kalan bölümlerin çalışmaya devam ettiğini, yüzde 5,8’i işveren tarafından işin durdurulduğunu ve yüzde 1,9’u ise çalışmaktan kaçınma hakkını kullandığını belirtti.

İŞÇİLERİN YÜZDE 53’Ü ÖNLEMLERİ YETERSİZ BULDU

DİSK üyesi işçilerin yüzde 47’si Covid-19 nedeniyle işe gidiş geliş ve işyerlerinde alınan önlemleri yeterli bulduğunu belirtirken işçilerin yüzde 53’ü ise önlemleri yeterli bulmadı.
Covid-19 işçilerde ciddi bir yaşam ve iş kaygısı yaratmıştır. İşçilerin yüzde 81,8’i kendisini ve/veya işini tehlikede hissettiğini belirtti.

İşçilerin yüzde 84’e yakını Covid-19’u, kişisel ekonomik durumu için büyük bir tehlike olarak gördüğünü söyledi Aynı şekilde işçilerin yüzde 87’sine yakını Covid-19’u Türkiye ekonomisi ve dünya ekonomisi için büyük bir tehlike olarak gördüğünü beyan etti.

Son Haberler

Kayseri’deki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında protokol krizi

Kayseri’de düzenlenen Cumhuriyet Bayramı kutlama törenlerinde protokol krizi yaşandı. CHP Milletvekili Çetin Arık, bayramlaşma töreninde adının anons edilmemesine ve protokolde kendisine yer ayrılmamasına tepki...

‘Dombra’ şarkısının sahibi Uğur Işılak bu defa AKP’yi hedef aldı: Tükettik her şeyi neyimiz kaldı

Seçim öncesi yaptığı 'Dombra' şarkısıyla Erdoğan’a övgüler yağdıran şarkıcı Uğur Işılak, yeni şarkısıyla AKP'yi sert sözlerle eleştirdi. Söz ve müziğin Uğur Işılak’a ait olduğu “Öz...

20 kurumdan Taksim Meydanı için ortak açıklama

İBB'nin Taksim Meydanı ile ilgili projesine dair 20 kurum ortak bir açıklama yayınladı. Açıklamada, "Projenin uygulama sürecinin Meydan’ın kimliğine ve hafızasına zarar verme riski,...

Yurttaşların yüzde 38’i gıda alışverişlerinde bile zorlanıyor

Salgın döneminde geçim zorluğu çektiğini beyan edenlerin oranı yüzde 70'e, gıda harcamalarını karşılamakta zorlandıklarını beyan edenlerin oranı yüzde 38'e ulaştı. Hanelerin yüzde 38’i gıda alışverişlerinde...

Çok Okunanlar

Kaymakamın çarptığı kişi hayatını kaybetti; kaymakamın ifadesi bile alınmadı

Tunceli Cemişgezek Kaymakamı Mehmet Güder, beş gün önce Elazığ’da Mercedes marka otomobiliyle seyir halindeyken Murat Atlı isimli yurttaşa çarptı....

Muhittin Böcek’in sağlık durumu hakkında gelişme

Koronavirüs tedavisi sonrasında akciğerlerinde oluşan hasar nedeniyle yoğun bakımda tedavisi süren Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'ten sevindirici haber...

Fransa’da ülke genelinde sokağa çıkma yasağı

Macron, Cuma gününden sonra ülke genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edileceğini açıkladı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Kovid-19 salgını nedeniyle genel...

Silvan’da 4 gündür kayıp olan Dindar Gür’ün cansız bedenine ulaşıldı

Diyarbakır Silvan’da 4 gündür kayıp olan gencin cansız bedenine Malabadi Çayı’nda ulaşıldı. Diyarbakır’da 25 Ekim Pazar gününden beri kayıp olan...

33 yaşındaki okul müdürü koronavirüsten yaşamını yitirdi

Denizli'de Çameli Kirazlıyayla Ortaokulu Müdürü 33 yaşındaki Mustafa Ergenay, koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi. Denizli’de Çameli Kirazlıyayla Ortaokulu Müdürü Mustafa Ergenay,...

Ekonomi profesörü dolandırıldı: Telefonla 25 bin TL’sini çaldılar

Ekonomi profesörü, banka görevlisi olduklarını söyleyen dolandırıcılar tarafından 25 bin lira dolandırıldı. Ekonomi uzmanı Prof. Dr. Seyfettin Gürsel de tele-dolandırıcılar...

MetroPOLL: AKP yüzde 30’un altına düştü

MetroPOLL Araştırma'nın kurucusu ve CEO'su Özer Sencar, dolarda yaşanan artışın ardından AKP’nin yüzde 30 bandının altına düştüğünü iddia etti. Sosyal...

Charlie Hebdo’nun Erdoğan karikatürüne İletişim Başkanı Altun’dan tepki

Charlie Hebdo'nun Erdoğan karikatürüne tepki gösteren Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Türkiye güçlenececek, faşizm ve faşistler kaybedecek" ifadelerini kullandı. Fransız...

Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar’dan ‘Damadın İHA’ları’ sözüne tepki

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı Selçuk Bayraktar, "damadın İHA'ları" ifadesine tepki gösterdi. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Sümeyye...

MAK Danışmanlık’ın seçim anketi: Barajı yalnızca 3 parti geçiyor

MAK Danışmanlık, son seçim anketine göre, olası bir seçimde yalnızca AKP, CHP ve İYİ Parti yüzde 10'luk seçim barajını...

Gözden Kaçmasın