2014 yılında Greif’ta toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine üretimi durdurarak fabrikayı işgal eden 191 işçiye 4 yıl aranın ardından dava açıldı. Greif direnişine katılan işçilerden Orhan Purhan, “Biz bu davanın asıl nedeninin yükselmekte olan işçi sınıfının öfkesini engellemek için gözdağı vermek olduğunu düşünüyoruz” dedi. Dev Tekstil ise yaptığı açıklama ile 12 Kasım’da Gaziosmanpaşa Adliyesi’ne çağırdı.

dokuz8Haber/Eda Narin (@edaanarin)
[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]İ[/mks_dropcap]stanbul’un Hadımköy ve Dudullu ilçelerinde faaliyet gösteren çuval fabrikası Greif’ta toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine üretimi durdurarak fabrikayı 60 gün boyunca işgal eden 191 işçiye 4 yıl aranın ardından dava açıldı. Greif direnişinde yer alan işçilerden Orhan Purhan, 191 işçiye açılan davayı dokuz8Haber’e değerlendirdi. Purhan, Greif’taki işgal eyleminin ardından bir dava açıldığını ve bu davanın Mayıs 2018’de takipsizlikte sonuçlandığını belirtti.
‘SAVCI ŞİKAYETLE BERABER KAMU DAVASI AÇIYOR’
Savcının fabrikadaki direnişten şikayetçi olan herkesi ifadeye çağırdığını söyleyen Purhan, şunları söyledi: “İfade verenlerin içinde sadece Greif şirket temsilcisi Tahir Kolat şikayetçi oluyor. Savcı bu şikayetle beraber kamu davası açıyor. Gerekçe de yasa dışı grev ve işgal ile polise mukavemet. Bu gerekçelere dayanak olarak da DİSK Tekstil’in daha önceki bir mahkemede verdiği ifade olan ‘bizim eylemle alakamız yoktur, yasa dışı eylemdir’ ifadesidir. Ve yine DİSK Tekstil Sendikası’nın işçileri kandırıp ‘tazminatınızı almanız için karakola gidip ifade verin’ demesi üzerine yaklaşık 60 civarı işçinin verdiği ifadede de 30 kadar işçinin ‘bizi temsilciler ve orada bulunan BDSP gibi örgütler zorla tuttu’ demesine dayandırıyor. Savcı işte bu gerekçelerle 4 buçuk yıl sonra 191 işçiye tekrar ceza davası açıyor.”
DAVA 12 KASIM’DA
Purhan, dava açılan 191 işçi arasında karakola gidip ifade veren ve şu an Greif’ta çalışan işçilerin olduğunu belirtti. Purhan, savcının 191 işçinin isimlerine direniş sırasında gözaltına alınan 103 işçiden ve Greif yönetiminin eylemin 3’üncü gününde şikayetçi olduğu işçilerin isimlerinden ulaştığını dile getirdi. Davanın 12 Kasım saat 09.30’da Gaziosmanpaşa Adliyesi’nde görüleceği bilgisini paylaşan Purhan, “Biz Greif işçileri olarak bu davaya tekrar güçlü bir şekilde katılıp haklı ve meşru bir mücadele yürüttüğümüzü haykıracağız” dedi.
‘DAVANIN ASIL NEDENİ İŞÇİ SINIFININ ÖFKESİNİ ENGELLEMEK’
Greif işçilerinin yeniden örgütlendiğini belirten Purhan, “Bunu için birkaç bilgilendirme toplantısı yapıldı. Greif işçileri ile tekrar bulundukları bölgelerde toplantılar yapılıyor. Biz bu davanın asıl nedeninin yükselmekte olan işçi sınıfının öfkesini engellemek gözdağı vermek olduğunu düşünüyoruz. Bugün 3. havaalanı işçilerine yapılanlar, yine Cargill işçilerine yapılan saldırılar ve benzer işçilerin demokratik eylemlerine yapılan saldırılar bunun bir örneğidir” ifadelerini kullandı. Purhan, Greif işçilerinin kendi cephelerinden fiili meşru militan bir direniş örgütlediğini, 44 taşeron şirketine ve sendikal bürokrasiye karşı 60 gün direndiğini söyleyerek, “Bugün yargılanmak istenen şey budur” şeklinde konuştu.
‘KRİZİN FATURASINI ÖDEMEK İSTEMEYEN İŞÇİLERE AÇILMIŞ BİR DAVADIR’
Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası (Dev Tekstil) “Yargılanamaz” başlığı ile bir yazılı açıklama yayımladı. Açıklamada, Greif direnişine 4 yıl aradan sonra açılan dava “işçi sınıfının devrimci-ilerici birikimine karşı kapitalistlerin bir saldırısı” olarak değerlendirildi. Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Bu dava krizin faturasını ödemek istemeyen işçi ve emekçilere karşı açılmış bir davadır. Bu dava ile işçi ve emekçilerin emek ve onur mücadelesi yargılanmak isteniyor. Emeğimize ve onurumuza sahip çıkmak için, krizin faturasını ödemeyeceğimizi haykırmak için, tutuklu inşaat işçileri ve sendika yöneticilerinin serbest bırakılması için, kapitalist sömürü düzenine karşı işçi sınıfının örgütlü mücadelesini büyütmek için herkesi dayanışmaya ve davayı sahiplenmeye çağırıyoruz. Greif davasının görüleceği 12 Kasım’da GOP Adliyesi önünde işçi sınıfının haklı ve onurlu taleplerini haykırmaya, bütün işçi ve emekçileri davet ediyoruz.”
        
GREİF DİRENİŞİNDE NE OLMUŞTU?
Greif çuval fabrikasında önce kadrolu işçilerin sonrasında ise 44 ayrı taşeron firmada çalışan işçilerin sendikalı olmasıyla başlayan TİS görüşmelerinde sonuç  alınamaması üzerine 10 Şubat 2014 tarihinde fabrika işgal edildi. Esenyurt/Hadımköy ve Dudullu’daki fabrikalarda DİSK/Tekstil Sendikası üyesi yüzlerce işçi, işverenlerin araçlarına el koyarak fabrikadan çıkışlarına izin vermedi. Gezi Direnişi sonrası parklara taşınan forumlar bu kez Greif direnişine de taşındı. 23 Şubat 2014 tarihinde  dayanışmaya gelenler ile birlikte forum düzenlendi. Greif işçileri, daha sonra “Bir yevmiyeni Greif işçileri ile paylaş!” kampanyası başlattı.


Greif yöneticilerinin “İhracatçılar Zirvesi”nde dönemin Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ile görüşerek, işçileri ‘yasadışı’ eylem yapmakla suçlaması üzerine Greif işçileri ABD Konsolosluğu önünde protesto eylemi düzenledi. Greif işçileri İstanbul Hadımköy’de bulunan fabrikada sürdürdükleri direnişlerini İstanbul’un birçok noktasına taşıdı. İstiklal Caddesi’nde stant açarak bildiri dağıtan işçiler, 3 Mart 2014’te Kadıköy’de de bir yürüyüş gerçekleştirdi. Greif direnişini başlatan işçilerin sesi yalnızca Türkiye ile sınırlı kalmadı. 7 Mart 2014 tarihinde Greif fabrikasının Almanya’daki merkezi önünde eylem yapıldı. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün gelmesi ile fabrikada bir etkinlik düzenlendi.
Direnişin 1’inci ayında Greif işçileri, DİSK Tekstil yöneticileri ve Greif yönetimi arasında bir görüşme gerçekleştirildi. Taleplerini Greif yönetimine ileten işçiler, “DİSK göreve Ünsa greve!” başlıklı bir açıklama yayımladı. Greif işçileri, direnişlerinin 53’üncü gününde Boğaziçi Köprüsü’nü trafiğe kapattı. Kadın işçilerin öncülüğünde gerçekleştirilen eyleme müdahale eden polis, işçileri gözaltına aldı.
Greif direnişinin 60’ıncı gününde sabahın erken saatlerinde fabrika bini aşkın jandarma gücü, çevik kuvvet, sivil polis ve özel harekat polisi tarafından boşaltıldı. 103 işçi darp edilerek gözaltına alındı. Polisin işçileri darp etmesine ve müdahalesine karşı bazı işçiler fabrikanın çatısına çıkarak eylem yaptı. İşçiler fabrikanın boşaltılmasının ardından 14 Nisan 2014 tarihinde DİSK Genel Merkezi’nde nöbete başladı. 1 Mayıs İşçi Bayramı’na aktif şekilde katılan Greif işçileri, direnişin 106’ncı gününde direnişlerini sonlandırdı.