CHP’li Ayhan Barut, 1 Mayıs açıklamasında “İnsanca yaşam için adil bir dünya istiyoruz. Bu amaçla 1 Mayıs’ta herkesi balkonlarda marşlarımızı söylemeye, iş, ekmek, özgürlük, hak, hukuk ve adalet talebimizi haykırmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nü kutladı. Bu yıl 1 Mayıs’ta salgın nedeniyle meydanlar yerine balkonlarda olacaklarını vurgulayan Barut, “İnsanca yaşam için adil bir dünya istiyoruz. Bu amaçla 1 Mayıs’ta herkesi balkonlarda marşlarımızı söylemeye, iş, ekmek, özgürlük, hak, hukuk ve adalet talebimizi haykırmaya çağırıyoruz” dedi.

“KARANLIKTAN ÇIKACAĞIZ”

Türkiye’de salgından önce yaşanan ekonomik ve siyasi kriz nedeniyle işçi ve emekçilerin büyük zorluklar yaşadığını anımsatan Ayhan Barut, “İğneden ipliğe her şeye zam getirip, işsizliğin rekor kırdığı, esnafından çiftçisine herkesin kara kara düşündüğü bir Türkiye vardı. Koronavirüs salgını nedeniyle de bu kriz daha da büyüdü. İşinden, ekmeğinden olan yurttaşlarımıza sosyal devletin gereği olarak yardım eli uzatması gerekenler, insanlarımızdan İBAN istemeye başladı. Bunlar ülkemizi uçurumdan aşağı sürüklerken sadece rantı ve yandaşlarını düşünüyorlar. Ancak bu karanlıktan ve tek adam saltanatından mutlaka kurtulacağız” diye konuştu.

HERKESİ BALKONLARA ÇAĞIRDI

Bu yıl salgın nedeniyle 1 Mayıs’ta meydanlarda değil balkonlarda olacaklarını aktaran CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, şunları kaydetti:
“İşçi ve emekçilerin Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nü salgın nedeniyle biraz buruk karşılasak da ‘insanca yaşam, adil bir düzen’ isteğimizi haykırmaya devam edeceğiz. Dünyada her yıl yaklaşık 3 milyon işçinin, ülkemizde de binlercesinin yaşamını kaybettiği gerçeğini unutmadan, ‘Emek en yüce değerdir’ anlayışıyla mücadelemizi sürdüreceğiz. İşçilerin en temel hak, özgürlük ve eşitlik taleplerinin görmezden gelinmesine karşı çıkıyoruz. İşsizliğin olağan, yoksulluğun ise kader haline getirildiği, kentlerimizin, doğamızın yağmaya ve talana terk edildiği bir anlayışı kabul etmiyoruz. Türkiye üretmeli, ürettiğinden kazanmalı, emekçilerin çıkarları ve yurttaşlarımızın özgürlük alanları genişletilmelidir. Bu duygularla kutladığımız 1 Mayıs’ta meydanlarda olamasak da herkesi balkonlarda taleplerimizi haykırmaya, marşlarımızı söylemeye çağırıyoruz. Yaşasın 1 Mayıs, 1 Mayıs kutlu olsun.”