dokuz8HABER/Baransel Ağca (@brnslagca )
Kriz gerekçesiyle 2018 yılında binlerce işçi işten çıkarıldı. İşçiler sendikal hakları, işten çıkarmalar ve hak gasplarına karşı 2018 yılında Türkiye’nin bir çok bölgesinde grev ve direniş gerçekleştirdi. Yüzlerce işçi yeni yıla direniş çadırlarında girecek.

Ekonomik krizin ayak sesleri 2018 yılında duyulmaya başlanırken bu sesleri en fazla duyan toplumsal kesim ise işçiler oldu. Kriz gerekçesiyle 2018 yılında binlerce işçi işten çıkarılırken, çıkarmaların genel sebebi sendikalaşma olarak kayıtlara geçti. İşçiler; mobbing, işten çıkarma ve hak gasplarına karşı 2018 yılında ülkenin pek çok noktasında direniş gerçekleştirirken, yüzlerce işçi, yeni yıla direniş çadırlarında girecek. 2018’de gerçekleşen işçi direnişlerini sizin için derledik.

FLORMAR DİRENİŞİ
İstanbul’da Gebze Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Flormar fabrikasında çalışırken Petrol İş Sendikası’nda örgütlendikleri için işten atılan işçiler, 231 gündür direniyor. Sosyal medyayı da etkin bir şekilde kullanan direnişçi işçiler, toplumun geniş kesimleri tarafından destekleniyor. Direniş fabrika önünde sürerken, işçiler, Flormar yönetiminin demir kapıları yükseltme, dikenli tel yerleştirme, branda asma ve içeriye yeni bir duvar örme gibi uygulamalarına maruz kalırken, Kaymakamlık kararıyla direniş alanında soba yakılması yasaklanmıştı.

3’ÜNCÜ HAVALİMANI DİRENİŞİ
İstanbul’da yapımı devam eden 3’üncü havalimanı inşaatında çalışan işçileri, 14 Eylül’de yemekhane ve yatakhanelerindeki insanlık dışı şartlara ve taşeron firmanın uygulamalarına karşı direniş başlattı. Kısa zamanda ülke gündemine oturan direnişe gece saatlerinde şantiyeye giren jandarma müdahalesi ile 500’ün üzerinde işçi gözaltına alındı. Toplam 35 işçi ve sendika yöneticisi tutuklanarak cezaevine gönderildi.Cezaevindeki direnişçiler, 5 Aralık’ta serbest bırakılırken, işçiler, mücadelelerine 3’üncü Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu ile devam ediyor.

CARGILL DİRENİŞİ
Bursa Orhangazi’de bulunan Cargill fabrikasında çalışırken Tek Gıda İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan 14 işçi 259 gündür direniyor. Direniş sırasında Cargill’in İstanbul’da bulunan genel merkezine de bir yürüyüş gerçekleştiren işçiler, yol üzerinde defalarca gözaltına alındı. İşçiler, işlerine geri dönmek ve sendika hakkı için direniyor.
 

TARİŞ DİRENİŞİ
İzmir’de bulunan TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağ Fabrikası’ndan DİSK/Gıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan İşçiler, yedi arkadaşlarının işten atılmasına karşı fabrikayı terketmedi. Bu tutuma karşı polis aralarında sendikacıların da olduğu 100 işçiyi gözaltına aldı, ertesi gün serbest bıraktı. Fabrikada üretim sürerken, işten atılan 7 işçi direnişe başladı. Sendikal hakları ve işleri için direnen TARİŞ işçilerinin direnişi 50 günü geride bıraktı.
 

ANKARA TOKİ DİRENİŞİ
Ankara’da yapımı devam eden TOKİ 2’nci Etap’ın bin 312 konutluk inşaatında çalışan 15 işçi, 2 yıldır ücretleri ödenmediği için direniş eylemine geçti. İnşaat önünde çadır kuran işçiler, para cezası ve devam eden gözaltılara rağmen direnmeye devam ediyor.

İZBAN DİRENİŞİ
Demiryolu İşçileri Sendikası (Demiryol-İş) İzmir Şubesi ve İzmir Banliyö Sistemi A.Ş. (İZBAN) arasında yapılan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde, İZBAN’ın yüzde 22’lik zam önerisi işçiler tarafından kabul edilmedi ve 10 Aralık’ta işçiler greve çıktı. Grev İzmir’de hayatı doğrudan etkilerken, İZBAN yönetimi bazı hatlarda, eski makinist ve teknikerleri günlük ücret karşılığı çalıştırarak grevi kırmaya çalıştı. İşçilerin itirazıyla mahkeme, grev kırıcılığına izin vermezken, İZBAN yönetimi 27 Aralık’ta grevin sonlanması şartıyla yüzde 26’lık bir teklif yaptı. İşçileri bu artışı da yeterli bulmayarak greve devam etti.

TÜV TÜRK DİRENİŞİ
Muğla’da 18, Urfa’da 11 TÜVTÜRK Taşıt Muayene İstasyonu işçisi, Nakliyat İş sendikasına üye oldukları gerekçesiyle işten atıldı. TÜV TÜRK işçileri iki ilde de işe geri dönme ve sendika için mücadeleye devam ediyor.
 

AYGÜN ALÜMİNYUM DİRENİŞİ
Tekirdağ’ın Ergene İlçeside bulunan Aygün Alüminyum’da  patronun kötü muamelesi ve ‘hileli zam’ politikasına karşı sendikalı oldukları için işten çıkarılan 12 işçi, 113 gündür direnişe devam ediyor. Patronun yakınları tarafından sürekli tehdit edilen işçiler, direnişin 112’inci gününde kimliği belirsiz kişiler tarafından sabaha karşı darp edildi. Saldırganların kimliğini öğrenmek için fabrikadan görüntü isteyen işçilere, kameranın bozuk olduğu söylendi. Aygün Alüminyum’da işçilerin lavabo kullanımlarının kartlı sistemle gerçekleştiği ve lavaboda 3 dakikadan fazla kaldıkları içeride kilitli kaldıkları ortaya çıkmıştı.

BABACANLAR KARGO DİRENİŞİ
2017 yılında Gaziantep’teki Babacanlar Kargo’da, Tüm Taşıma İşçileri Sendikası (TÜMTİS) üyesi olduğu için işten atılan 9 işçinin direnişi geçtiğimiz yılda da devam etti. İşçilerin Antep İş Mahkemesi’nde açtıkları dava, işçiler lehine sonuçlansa da patron, kararı istinafa taşıdı. Dosya hala istinaf mahkemesinde bekletiliyor. Bunun yanında, 2018 Şubat ayında, direnişe devam eden işçiler, patron ve güvenlik tarafından darp edilmiş, direnişçi işçilerden Adem Kaplan hastaneye kaldırılmıştı. Babacanlar Kargo direnişi, yeni yılda da devam edecek.

BBS METAL DİRENİŞİ
Kocaeli’nin Gebze ilçesinde faaliyet gösteren BBS Metal fabrikasında çalışan 11 işçi, DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş sendikasına üye oldukları gerekçesiyle işten atıldı. İşçiler 12 Eylül’den beri direnişe devam ediyor.

AYDIN İMAR A.Ş. DİRENİŞİ
CHP’li Aydın Belediyesi’ne bağlı Aydın İmar A.Ş.’de çalışan 9 işçi, DİSK’e bağlı Sosyal-İş sendikasına üye oldukları için işten atıldı. İşçilerin, Aydın İmar A.Ş. önündeki direnişi devam ediyor.

KÖROĞLU İNŞAAT DİRENİŞİ
İstanbul’un Kadıköy ilçesi Bostancı semtinde, Köroğlu İnşaat ve Rising İnşaat Mimarlık ve Restorasyon tarafından yapılan binanın inşaatında çalışan işçiler, ücretleri ödenmediği için eylem başlattı. Ücretleri ödenmeden inşaattan ayrılmayacaklarını söyleyen işçiler, 25 Eylül’den beri direnişe devam ediyor.

MAKRO/UYUM DİRENİŞİ
Antalya’da Makro, Tekirdağ ve İstanbul’da Uyum mağazalarının Migros’a satılmasıyla birlikte kıdem tazminatları ödenmedenişten atılan bin 500 işçi Nakliyat İş öncülüğünde başlattıkları direnişi kazandı. Nakliyat İş, Kasım ayıonda yaptığı açıklamayla işçilerin tazminatlarının ödeneceğini duyurdu.

REAL DİRENİŞİ
2014 yılında Alman Metro Grubu tarafından Kayserili Beğendik Grubu’na satılan Real Marketler zincirinin iflas ve kayyum sürecinin sonunda, 2017 yılında bin 700 işçi tazminatsız bir şekilde işten atıldı. Tazminat hakkı için direnen işçiler her hafta Media Markt ve Metro mağazalarında kasa kapatma eylemleri yaparak seslerini duyurmaya ve tazminayt haklarını almaya çalışıyor.

HUGO BOSS DİRENİŞİ
Sendikalaşma mücadelesi yürüten Hugo Boss işçilerinin mağaza önünde yapmak istediği oturma eylemi, İzmir Valiliği tarafından ‘OHAL’ gerekçe gösterilerek engellendi. Hugo Boss’tan işten atılan TEKSİF üyesi işçiler, fabrikanın bulunduğu ESBAŞ önünde yaptıkları oturma eylemleri ve basın açıklamalarıyla direnişe devam ediyor.

SAKARYA DEMİRYOLU İŞÇİLERİ DİRENİŞİ
Sakarya’nın Pamukova ilçesinde, demir yolları için beton travers üreten Betra Prefabrike AŞ’de DİSK/Cam Keramik-İş’e üye olan 3 işçinin Şubat ayında işten atılması üzerine üretimi durduran işçiler arkadaşlarını geri aldırdı ve işçilere zam sözü verildi. Verilen sözlerin tutulmaması üzerine Betra işçileri Nisan ayında eylemlere tekrar başladı. İşçiler üretimi durdurdu.  Tekrar başlayan iş bırakma eylemi sonrası 31 işçi işten atıldı.

ELSEL ARMATÜR DİRENİŞİ
İstanbul Kartal’da bulunan Elsel Armatür fabrikasında Türk Metal Sendikası’na üye olan 9 işçinin işten atılması üzerine işçiler tarafından başlatılan direniş devam ediyor.
 
AMCOL DİRENİŞİ
Edirne’de bulunan Amerikan Amcol Mineral’e ait bentonit madenindeki Türkiye Maden İşçileri Sendikası üyesi işçiler toplu sözleşme sürecinde anlaşma sağlanmaması üzerine greve çıktı. İşçiler, ücret ve sosyal hakların iyileştirilmesini; 3 yılda bir yapılan toplu sözleşmenin 2 yıla düşürülmesini istiyor.

CPS DİRENİŞİ
Deriteks’in örgütlü olduğu İstanbul Tuzla’daki CPS fabrikasının ortaklarından biri, işçilerin sendikalı olmasını gerekçe göstererek, Volkswagen için yaptığı üretimi, İzmir’deki SF Trade fabrikasına taşımak için harekete geçti. İzmir’e giden Tuzla CPS fabrikası işçileri, 2 Şubat 2019’da üretimin tamamen taşınacağı bölgede basın açıklaması gerçekleştirdi. İşçilerin taşınmayı durdurma mücadelesi devam ediyor.

GÜLSAN DİRENİŞİ
Gülsan Grup’a bağlı fırın, davlumbaz ve duşakabin camları işleyen Beylikdüzü’ndeki fabrikada çalışan işçiler 23 Ekim’de maaşları ödenmediği için üretimi durdurarak fabrika yönetimiyle görüşmüş, önce maaşlarının yatırılacağı yanıtını almışlardı. Ancak bir gün sonra işçilerle konuşan patron, battıklarını ve fabrikayı kapatacaklarını söylemiş ve haklarını vermeden 213 işçiyi işten çıkarmıştı. Maaşlarının yanı sıra ihbar, kıdem tazminatı ve diğer haklarını alamadan ortada bırakılan işçiler o günden beri fabrikanın önünde nöbet tutuyor.

GRİPİN DİRENİŞİ
Enflasyonu ve Gripin fiyatlarına yapılan yüzde 100’lük zammı gerekçe gösteren işçiler, patronun yüzde 17 zam teklifine karşı yüzde 25 ücret artışı talebiyle greve çıktı. Petrol-İş üyesi 83 işçinin grevinin sonucunda, patronla anlaşma sağlandı. Sendika genel merkezindeki görüşmenin sonucunda, işçiler yüzde 22 zam ile toplu sözleşmeyi kabul etti.

YÜKSEL DİRENİŞİ
15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL ile çıkartılan KHK’lerle işlerinden ihraç edilen kamu emekçilerinin 9 Kasım 2016’da Ankara Yüksel Caddesi’nde bulunan İnsan Hakları Anıtı önünde başlattıkları direniş devam ediyor.
 
 
* Bu direnişlerin yanı sıra, 2017’de başlayan İstanbul Hadımköy’de Petrol-İş’e üye oldukları için işten atılan Akkim işçilerinin, Petrol-iş’e üye oldukları için işten atılan Çerkezköy’deki Poliya Polyester işçilerinin, İstanbul Güneşli’de bulunan ve TÜMTİS’e üye oldukları için işten atılan DHL Express işçilerinin, Sosyal-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Kod-A işçilerinin direnişleri 2018 yılında da devam etti.
Kaynaklar: Alınteri, Evrensel, SoL, Sendika