EMEK DÜNYASI

İşçiler net mesaj verdi

Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi binlerce işçi Bursa ve Gebze’de miting düzenleyerek, patron sendikasının taleplerini karşılamaması halinde 5 Şubat’ta genel greve gideceklerini duyurdu.

Devrimci İşçi Sendikası Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası, patron sendikası Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’nın (MESS) 130 bin işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerini tıkaması ve MESS’in yüzde 8 zam, 3 yıllık sözleşme ve esnek çalışma dayatmalarını karşı Bursa ve Kocaeli’nin Gebze ilçesinde miting düzenledi.

ÇERKEZOĞLU: METAL İŞÇİSİ GREVE HAZIR

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Buradan işverenleri uyarıyoruz. Bu meydanı iyi görsünler. İş yerlerinden fabrikalarda sokaklardaki ve ülkenin dört bir tarafından Gebze Meydanı’nı dolduran metal işçilerinin iradesini iyi görsünler. Görün metal işçilerinin coşkusunu ve kararlılığını. Metal işçisi greve hazır” dedi.

ATALAY: MESS BU ALANI GÖRSÜN

Mitingde konuşan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “MESS bu alanı bir görsün, yoksa kısa bir süre sonra bunun iki mislini Kocaeli’de toplayacağız” dedi. Tüm işçilerin gözünün metal işçilerinde olduğunu dile getiren Atalay, “Bizler iyi bir yaşam istiyoruz. Bu alanda EYT’liler haber bekliyor. Kadroya geçmek isteyen işçiler haber bekliyor. Ocak ayında aldığımız ücreti nisanda, nisanda aldığımız ücreti temmuzda da almak istiyoruz. Bu vergi sistemi adaletli değil. Çok alandan çok az alandan az vergi alınsın. Sesimize kulak verin taleplerimizi kabul edin” dedi.

KAVLAK: KENDİNİZE GELİN ÜRETİM REKORUNU BİZ KIRIYORUZ

Türk-İş’e bağlı Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak da mitingin sadece metal işçilerinin değil, emeğinin hakkını alamayan milyonlarca işçinin mitingi olduğunu söyledi. Patronların fabrikaların bacalarının kendiliğinden tüttüğünü sandığını dile getiren Kavlak, “Kendinize gelin beyler üretim rekorunu biz kırıyoruz. Biz çalıştık biz ürettik ama maalesef karşılığını alamadık. Size enflasyon kadar zam dediler. Yetmedi greve giderseniz ertelenir enflasyonu bile alamazsınız dediler. Sabır taşı çatladı” dedi.

dokuz8HABER’den Cevriye Coşkun Kayış’a konuşan işçiler ise haklarını alana kadar mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

dokuz8HABER’i takip edin

Video